III Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" 16-17 czerwca w Dylach

2012-06-16

W sobotę i niedzielę 16 -17 czerwca w Dylach odbywał się III Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta".

Celem Festiwalu jest promocja biłgorajskich tradycji ludowych w postaci pieśni ludowych, muzyki tradycyjnej, obrzędowości oraz potraw kuchni regionalnej. Festiwal łączy tradycję ze współczesnością obejmując  występy zespołów folklorystycznych oraz przegląd młodzieżowych zespołów folkowych. W tym roku program artystyczny festiwalu był tak zaplanowany, że sobota była przygotowana pod młodych uczestników, natomiast niedziela była poświęcona wszystkim zwolennikom kultury ludowej. Sobotnią scenę festiwalową wypełniły folkowym brzmieniem trzy młodzieżowe zespoły. Mogliśmy posłuchać folka w różnych jego odmianach. I tak zespół ALTER ETNO z woj. mazowieckiego zaprezentował aranżacje muzyczne zainspirowane muzyką z rejonów Irlandii, Szkocji, Hiszpanii, Bałkanów a także polskiego folku, zespół BLACK VELVET BAND z Lublina połączył w sobie przebojowość popu, mocne brzmienie rocka, żwawą rytmikę punka i agresywność metalu. Jeszcze inną jakośc muzyczną zaprezentował gminny zespół folkowy PODKOWA, który nastrojową muzyką folkową podbił serca zgromadzonych uczestników Festiwalu. W programie "Dylu, dylu na badylu..." wystąpili: Weronika Kusz, uczennica ZSPiG, Patryk Kusz, uczeń Szkoły Muzycznej w Lublinie i Jerzy Odrzywolski, instruktor GOK, wszyscy z Korytkowa Dużego. Romantyczne widowisko sobótkowe przygotował zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" wraz z młodzieżą z ZSPiG w Bukowej. O godzinie 20.45 wszyscy zebrani kibicowali Polakom podczas meczu Polska - Czechy, a w przerwie komisja przyznała nagrody. I miejsce zdobył zespół Alter Etno, a dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali: Black Velvet Band i Podkowa. Wszystkie zespoły otrzymały festiwalowe statuetki " Baby Biłgorajskie". Po meczu odbyło się przepiękne widowisko artystyczne. Kiedy na dylańskiej scenie  rozbrzmiewał  koncert gwiazdy wieczoru zespołu "DZIKIE POLA" z Krakowa, wówczas przed sceną odbywał się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy dziewcząt z Niedrzwicy Dużej. Niedziela w Dylach upłynęła przy przepięknej słonecznej pogodzie i licznie zgromadzonej  publiczności. Na rozpoczęcie ze sceny popłynęły najpiękniejsze piosenki ludowe, bo te o miłości, w wykonaniu gminnych zespołów folklorystycznych i gości. I tak w repertuarze miłosnym zaprezentowały się następujące zespoły: "Polne kwiaty" z Dyl i Hedwiżyna,  "Więź"  z Soli,  Chór z Korytkowa Dużego, "Czeremcha" z Gromady, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Stok" z Hedwiżyna, KGW z Dąbrowicy, "Lawenda" ze Smólska, "Moje Nadrzecze" oraz Zespół Kabaretowy działający przy Klubie Seniora w Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu a także  Klub Seniora "Złota Jesień" z Biłgoraja.  Ponadto mieliśmy okazję wysłuchać wierszy o miłości w autorskim wykonaniu pani Marysi Gęborys. W I Regionalnym Przeglądzie Kapel Ludowych wystąpiła kapela ludowo-podwórkowa "Rzemyki" z Józefowa, Tarnogrodzka Kapela Ludowa, "Sokoły" z Cieszanowa i gminna kapela ludowa "Krążałka". Przepiękna i różnorodna  muzyka  ludowa w wykonaniu zaproszonych kapel porwała zgromadzoną publiczność do tańca. Dziękujemy kapelom  z ich kierownikami na czele oraz Dyrektorom Ośrodków Kultury: pani Beacie Zaśko z Józefowa, Renacie Ćwik z Tarnogrodu i Wojtkowi Świzdorowi z Cieszanowa za udział w Festiwalu. Po występach kapel utrzymując się nadal w kręgu tradycji ale tym razem  połączonej  z nowoczesnością byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia artystycznego jakim był projekt "Makaruk i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej". Darek Makaruk muzyk i  producent projektów muzycznych i audiowizualnych rozpoczął współpracę z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej w ubiegłym roku. Efektem jest  płyta "Erotyki Ludowe', która zostanie wydana we wrześniu 2012 roku. Oprawę festiwalową tworzyły kramy ze sztuką i rękodziełem ludowym oraz cieszące się największym powodzeniem przygotowane przez zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego stoisko z regionalnymi  potrawami. Na zakończenie imprezy, zgodnie z tradycją festiwalową, odbyła się zabawa plenerowa z zespołem VOLVEREMOS dla wszystkich uczestników i gości III Festiwalu Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" w Dylach.

• III Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" 16-17 czerwca  w Dylach