"Bukowskie Jagodzianki" w Bukowej

2012-07-01

W upalną niedzielę lipca czyli w pierwszą niedzielę wakacji w Bukowej odbyły się  "Bukowskie Jagodzianki".

Organizatorem tej udanej imprezy plenerowej była Ochotnicza Straż Pożarna z Bukowej, która pozyskała środki z Programu "Działaj Lokalnie VII" Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i konkursu otwartych ofert na działania kulturalne  Urzędu Gminy  Biłgoraj. Współorganizatorami byli: ZSPiG, rodzice uczniów, rada sołecka i zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury. Program artystyczny  "Bukowskich Jagodzianek" był bardzo bogaty i różnorodny.  W części artystycznej zaprezentowali się  uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bukowej, gdzie najwięcej emocji wzbudził występ dzieciaków, który był efektem prowadzonych w szkole, przez pana Krzysztofa Malca, warsztatów muzycznych. Przygotowane z małymi dziećmi przyśpiewki pokazały ich wielkie talenty wokalne i aktorskie. Na scenie wystąpił również młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny prowadzony przez Krzysztofa Malca. Wiele emocji wzbudziły poprowadzone przez organizatorów konkursy,  tj. konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę jagodową, konkurs wiedzy o Bukowej, konkurs zbierania jagód na czas, i ten najsympatyczniejszy, czyli wybory małej Miss Jagodzianek. W ramach prezentacji gminnych zespołów śpiewaczych można było posłuchać: Chóru z Korytkowa Dużego, zespołu "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego oraz zespołu gospodarzy, czyli "Jarzębiny" z Bukowej. Na "Bukowskich Jagodziankach" gościnnie zagrał młodzieżowy zespół rockowy z Biłgoraja, a do tańca uczestników imprezy porwał najpierw BigBand z BCK pod kierunkiem pana Czesława Pachuty a następnie Kapela Podwórkowa pana Jana Szymaniaka. Na plenerowej zabawie zagrał zespół "Strych" z Hrubieszowa, a wielbiciele piłki nożnej mieli okazję pokibicować podczas emitowanego na ścianie remizy OSP meczu finałowego Mistrzostw Europy. Całości imprezy towarzyszyły pokazy ginących rzemiosł i zawodów (wyrób łyżek, struganie łubów, dzierganie koronkowych serwet) oraz  kiermasze sztuki ludowej. Można było również popróbować lokalnych specjałów, a na dzieci czekały atrakcje w postaci parku zabaw i malowania buziek.

• "Bukowskie Jagodzianki" w Bukowej