Gmina Biłgoraj na Ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich 2012 w Spale

2012-09-15

W dniach 15-16 września odbywały się Dożynki Centralne.

W tym roku na Ogólnopolskich  Dożynkach Prezydenckich Województwo Lubelskie reprezentowała Gmina Biłgoraj. W Miasteczku Regionów namiot województwa dzieliliśmy z wystawą płodów rolnych Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Końskowoli i stoiskiem promocyjnym Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Gmina Biłgoraj przygotowała  kilka stoisk. Były to kramy z biłgorajskimi przysmakami, rękodziełem, sztuką i materiałami promocyjnymi Gminy Biłgoraj. Twórcy ludowi z Bukowej (Tadeusz Małysza i Antoni Frączek) prowadzili warsztaty strugania łubów i strugania łyżek,  natomiast pokaz oprawiania sit przygotował p. Czesław  Maciocha z Soli i Józef Kowal z Bidaczowa . Pokazy twórców cieszyły się nie gasnącym powodzeniem. Muzycznym akcentem lubelskiej promocji w Spale była także prezentacja zespołu śpiewaczo-obrzędowego "Jarzębina" z Bukowej oraz kapeli ludowej "Krążałka". Zespół zachwycił wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Atutem młodziutkiej kapeli "Krążałka", która powstała w 2011r. jest przepiękny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, w którym kapela występuje i bogaty repertuar biłgorajski. "Jarzębina" i "Krążałka" wystąpiły w centrum Spały w sobotę 15 września o godz. 16.30 . Zespół z Bukowej przygotował również stoisko Regionu Lubelskiego, gdzie można było popróbować najlepszych biłgorajskich specjałów, czyli pieroga gryczanego, bułki drożdżowej, domowego chleba z aromatycznym smalcem i kiszonym ogórkiem, czy ciekawostki regionalnej, czyli "krążałek" , tj. zakiszanych ćwiarteczek małych kapustek. Degustację umilała swoim śpiewem kapela "Krążałka", której towarzyszył zespół "Jarzębina" z Bukowej.

• Gmina Biłgoraj na Ogólnopolskich Dożynkach Prezydenckich 2012 w Spale