Obrzęd "Pieczenie chleba" dla uczniów ZSBiO w Biłgoraju

2012-10-23

23 października w Internacie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej pokazał obrzęd "Pieczenia chleba".

Włączając się  w obchody Światowego Dnia Chleba Szkoła organizując "Tydzień Chleba na zakwasie",  zaprosiła nasz zespół obrzędowy do współpracy. W świetlicy internatu ZSBiO w Biłgoraju, po brzegi wypełnionej młodzieżą szkolną,  w zaaranżowanej izbie wiejskiej,  Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej pokazał młodzieży wszystkie zapamiętane zwyczaje i obrzędy związane z pieczeniem chleba. Zaczynając od rozpalenia w piecu chlebowym, poprzez przygotowanie rozczynu na zakwasie, wyrobienie ciasta, upieczenie podpłomyków aż do wypieczenia  rumianych bochenków chleba. A wszystko to osnute na kanwie większego widowiska "Przy pieczeniu chleba" prezentowanego przez zespół na tarnogrodzkim sejmiku teatrów wiejskich. Wersja skrócona obrzędu, wpleciona w zwykły wiejski dzień, gdzie oprócz pieczenia chleba wykonuje się różne domowe i gospodarskie obowiązki i gdzie odwiedzają domowników  goście, prezentując przy tym różne postacie i charaktery. I tak przychodzi po prośbie uboga Dziadówka (pani Maria Tworek), która nie zostaje odprawiona z niczym, tylko nakarmiona kromką chleba i garnuszkiem suszu. Przewija się też przez dom wiejska Plotkara (pani Krystyna Blacha), która oprócz przyniesionych plotek, wprowadza do domu atmosferę nerwowości i zamieszania. Gospodyni (pani Janina Lelonek) choć skupiona na czynności pieczenia chleba, to  i tak zdarzają jej się przykre niespodzianki, bo ciasto nie chce rosnąć i trzeba dokonać magicznych zabiegów okurzania dzieży. Pomaga jej we wszystkim Babka (pani Julia Okoń) , ostoja spokoju i równowagi, która posiada ogromne doświadczenie życiowe, potrafi  pięknie zaśpiewać starą pieśń kościelną, a w międzyczasie zrobić prawdziwe, świeżutkie  masełko do pieczonego właśnie chleba. Młodzież w skupieniu i ciszy śledzi poczynania pań na scenie, dowiadując się jak to się kiedyś w domach chleb piekło.  Dodatkowo mają    możliwość popróbowania słodziutkich podpłomyków i świeżutkiego  domowego chleba z masełkiem. Nie kryją, że smakuje !

Było to bardzo przyjemne spotkanie, ponieważ młodzież z ogromnym zainteresowaniem oglądała przedstawiany obrzęd związany z pieczeniem chleba,  a zainteresowanie młodzieży  i ich ciepłe słowa skierowane do Pań,  były najlepszym podziękowaniem dla Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, za przygotowanie  widowska. Świetny pomysł, super inicjatywa i fajny projekt, dzięki któremu edukacja kulturalna młodzieży poprzez  kultywowanie  naszych lokalnych tradycji i obrzędów budzi poczucie tożsamości lokalnej i kulturowej ze swoim regionem.   W programie obchodów  Tygodnia  Chleba, oprócz widowiska, znalazła się prezentacja  "Dni chleba na zakwasie", propagująca zdrowy styl życia oraz. wystawa chleba połączonego z degustacją.

• Obrzęd  "Pieczenie chleba" dla uczniów ZSBiO w Biłgoraju