XVIII Jesienna Biesiada Kulturalna w Ciosmach

2013-11-11

Jak każdego roku w dniu 11 listopada mieszkańcy Gminy Biłgoraj uroczyście obchodzili Dzień Niepodległości. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Michała w Soli i złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

XVIII Jesienna Biesiada Kulturalna w Ciosmach połączyła radosne świętowanie Dnia Niepodegłości z prezentacją dorobku artystycznego gminnych zespołów. Odbywała się przy ciasno wypełnionej sali remizy OSP. Na Jesienną Biesiadę Kulturalną w Ciosmach przybyło wielu znakomitych gości: pan Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w imieniu europosła Arkadiusza Bratkowskiego zawitał pan Grzegorz Borkowski, był wicestarosta biłgorajski pan Stanisław Schodziński, list z pozdrowieniami dla mieszkańców gminy od Krzysztofa Hetmana Marszałka Województwa Lubelskiego przywiozła pani Janina Biegalska. Uroczystość  rozpoczęła Olga Złomańska "Wspomnieniem" Juliana Tuwima, a po tym na lekcję  historii zaprosiły  dzieci  z Zamiejscowego Oddziału w Ciosmach, które zaprezentowały patriotyczny montaż słowno - muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Anny Kobielarz i Anny Zygmunt. W części patriotycznej zaprezentował się także Chór z Korytkowa Dużego w dwóch utworach "Marsz I Brygady" i "Modlitwa obozowa" a zakończyła  Olga Złomańska utworem "Biały krzyż". Prezentacje gminnych zespołów rozpoczął młodzieżowy zespół folkowy "Podkowa". W przeglądzie konkursowym "Pieśni i przyśpiewki w obrzędowości rodzinnej i dorocznej" o "Nagrodę im. Ireny Potockiej" zaprezentowało się 12 gminnych zespołów. Zespoły przygotowywały fragmenty widowisk obrzędowych, a prezentacje konkursowe  rozpoczął zespół "Czeremcha" z Gromady  "Darciem pierza pannie młodej na pierzynę". "Darcie pierza" zaprezentował także zespół "Więź" z Soli. Obrzędy związane z weselem przygotował  zespół z Bidaczowa Starego, a było to "Przygotowanie do zmówin", zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego zaprezentował  "Proszenie na wesele", a zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej z obrzędów weselnych wybrał "Wianczyny". Zespół "Zorza" z Dereźni przypomniał tradycje wigilijne przedstawiając  "Wieczór wigilijny", zespół "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza pokazał "Prząśniczki", a Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej przypomniał "Jak to na wieczórkach bywało". Z przyśpiewkami zaprezentowały się zespoły: "Stok" z Hedwiżyna, "Lawenda" ze Smólska, KGW z Dąbrowicy i "Polne kwiaty" z Dyl. Komisja w składzie pani Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie i pan Andrzej Sar, specjalista od kultury ludowej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie, po obejrzeniu wszystkich prezentacji konkursowych "Nagrodę im. Ireny Potockiej" przyznała zespołowi śpiewaczo - obrzędowemu "Jarzębina" z Bukowej. Ponadto komisja wyróżniła dwa zespoły, zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego oraz Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Poza konkursem  z koncertem wystąpiła kapela ludowa "Krążałka". Gościnnie wystąpił zespół "Babeczki" z Nowodworu w powiecie ryckim, prowadzony przez Pawła Warownego, prezentując folklor drugiego krańca województwa lubelskiego. Prawdziwego ognia ciosmańskiej scenie dostarczył koncert rzeszowskiego zespołu The Jet - Sons. Po wspólnej biesiadzie przy stołach z przysmakami lokalnymi,  przygotowanymi przez gospodynie z Ciosmów, do tańca zaprosił wszystkich zespół Ti To. Wielkie wyrazy uznania i podziękowania za cały trud organizacyjny kierujemy do Mieszkańców Ciosmów, rodziców  i nauczycieli uczniów oddziału szkolnego w Ciosmach, pani dyrektor Teresy Kowal, Stowarzyszenia "Dąb" z panią prezes Haliną Szado - Oleksak, dla prezesa i jednostki OSP, radnego Marka Małka i sołtysa Sławomira Rataja. Dziękujemy gospodarzom za okazaną gościnność!!!

• XVIII Jesienna Biesiada Kulturalna w Ciosmach