Konkurs Bożonarodzeniowy "Na tradycyjne ozdoby świąteczne"

2013-12-11

Kultywując tradycje ludowe świątecznego zdobienia domów własnoręcznie wykonanymi ozdobami, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju ogłosił kolejną edycję Konkursu Bożonarodzeniowego „Na tradycyjne ozdoby świąteczne” dla uczniów szkół gminnych, przedszkolaków  i uczestników ognisk artystycznych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 11 grudnia 2013r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Biłgoraju.

Prace na konkurs zgłosiło 114 uczestników ze wszystkich szkół gminnych. Wśród ozdób nie zabrakło przepięknych słomkowych pająków, łańcuchów z bibuły i piernikowych ozdób. Dzieci wykonały też przeróżnymi technikami kolorowe bombki choinkowe, anioły, choinki i stroiki świąteczne. Nie wszystkie prace to były ozdoby tradycyjne, ale poziom ich wykonania  był bardzo wysoki. Prace cechowała duża pomysłowość i wysoki poziom artystyczny. Komisja w składzie: Dorota Skakuj, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Zofia Nizio, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli, Irmina Ziętek, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju oceniała prace w dwóch kategoriach wiekowych. Po dokładnym obejrzeniu wszystkich prac komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w dodatkowej  kategorii ozdób artystycznych.

W kategorii I (dzieci młodszych) za ozdoby tradycyjne I nagrodę zdobyła praca Kacpra i Jakuba Senderka ze Szkoły Podstawowej w Smólsku, II nagrodę otrzymały: Dżesika Surma z Hedwiżyna, Magdalena Król z Gromady i Aleksandra Myszak z Bukowej, a III nagrodę zdobyli: Damian Rapa z Ogniska Artystycznego w Gromadzie, Anita Obszańska z Ciosmów, Patryk Flis z Bidaczowa i Bartłomiej Dyl ze Smólska. Ponadto komisja wyróżniła następujące ozdoby: praca zbiorowa dzieci z Ogniska Artystycznego w Soli, Kacpra Nowackiego z Woli Dereźniańskiej, Lidii Odrzywolskiej z Gromady i Wiktorii Micyk ze Smólska.

W kategorii I za ozdoby artystyczne I nagrody zdobyły prace: Julii Małyszy z Bukowej, Patrycji Okoń ze Smólska i Aleksandry Okoń ze Smólska. II nagrody przypadły: Mateuszowi Pieńciurkowi z Hedwiżyna i Agacie Paczos z Woli Dereźniańskiej, a III nagrodę zdobyła praca Roksany Wolanin z Ogniska Artystycznego w Gromadzie. Wyróżnienia komisja przyznała za prace: Adriana Grygiela z Hedwiżyna, Karola Kity z Korytkowa Dużego i Klaudii Dyl ze Smólska.

W kategorii II (klasy IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum) – nagrody za ozdoby tradycyjne otrzymali: I miejsce praca Katarzyny Rapa z Gromady i Łukasza Kaczora z Bukowej, II miejsce  zdbyły: Anna Grabek ze Smólska i Wiktoria Zygmunt z Bukowej, a III miejsce prace otrzymały: Wiktoria Sałaban z Hedwiżyna i Anita Tryka z Bukowej. Wyróżnienia komisja przyznała: Katarzynie Szabat z Bidaczowa i Jakubowi Nizio z Soli.

W kategorii II  za ozdoby artystyczne I nagrody otrzymały uczennice ze szkoły w Korczowie: Milena Piskorska, Dominika Grabias i Monika Dziduch. Dwie II nagrody przypadły w udziale: Julii Kiełbasa z Gromady i Pawłowi Hadamowi z Bidaczowa, a III nagrodę zdobyły prace: Dominiki Gliwa z Dąbrowicy, Dominika Szuby z Dąbrowicy, Kingii Paluch z Dąbrowicy, Agaty Bednarz z Woli Dereźniańskiej i Alicji Niemiec z Dereźni.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie świątecznym, a laureatom  serdecznie gratulujemy pomysłowości i inwencji twórczej.  Ozdobami świątecznymi wykonanymi przez dzieci zostanie udekorowana choinka w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Biłgoraju.

• Konkurs Bożonarodzeniowy "Na tradycyjne ozdoby świąteczne"