Eliminacje 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

2014-05-20

20 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Obszy odbyły się eliminacje powiatowe Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbywa się w Kazimierzu n. Wisłą. Organizatorem festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

W Przeglądzie biorą udział  kapele ludowe, których skład ma być zgodny ze wzorami naszego regionu, zespoły śpiewacze, bez towarzyszenia instrumentalnego, instrumentaliści, śpiewacy oraz pretendenci do Konkursu Duży - Mały, który polega na prezentowaniu przez dzieci tradycji instrumentalnych i śpiewaczych przejętych od mistrzów. Według regulaminu uczestnicy konkursu prezentują po trzy tradycyjne, związane z regionem utwory. Gminę Biłgoraj podczas eliminacji reprezentowały dwa zespoły śpiewacze: zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, solistka Krystyna Wójcik i Krystyna Blacha z Kingą Broda i Martynką Broda. Jury w składzie prof. Jan Adamowski, Janina Biegalska i Andrzej Sar po wysłuchaniu wszystkich prezentacji do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 1 czerwca w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zakwalifikowała Krystynę Wójcik w kategorii solistka, Krystynę Blacha z Kingą i Martynką Broda w konkursie Duży - Mały i zespół Dorbozianki. Jest to duże wyróżnienie, laureatom więc serdecznie gratulujemy i będziemy trzymać za nich kciuki w Lublinie.

• Eliminacje 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych