Bukowskie Jagodzianki

2014-07-20

W upalną niedzielę 20 lipca po raz trzeci odbyły się w Bukowej "Bukowskie Jagodzianki". Impreza plenerowa, która pokazuje bogactwo kulturowe tej ładnie, wśród biłgorajskich lasów położonej miejscowości z jej bogactwem runa leśnego i potrawami przygotowanymi na bazie jagód.

"Jagodzianki" rokrocznie gromadzą miłośników lokalnych specjałów i dobrej zabawy. W tym roku w bogatej oprawie artystycznej imprezy znalazły się zarówno występy wokalne, muzyczne jak i taneczne. Program rozpoczęły dzieci z Bukowej, które pod kierunkiem Krzysztofa Malca i przy jego akompaniamencie akordeonowym wykonały trzy wesołe piosenki ludowe. Zespół GOSPA z Karolówki, działający przy MGOK we Frampolu zaproponował muzyczny koktail znanych standardów muzycznych i piosenek ludowych.

Niekwestionowaną gwiazdą Jagodzianek był Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. W ich wykonaniu można było podziwiać tańce ludowe różnych regionów Polski, polskie tańce narodowe, folklor starej Warszawy i Lwowa. Był to  bardzo barwny i  widowiskowy pokaz muzyczno - taneczny gości z Lublina. Z powiatu ryckiego z miejscowości Kłoczew przyjechał do Bukowej Zespół Czerniczanki z Kapelą. Pełni energii i zapału artystycznego dali muzyczny popis folkloru z pogranicza Lubelszczyzny i Mazowsza.

Na scenie w Bukowej nie mogło zabraknąć gospodarzy. Zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej wystąpił  w koncercie z towarzyszeniem kapeli ludowej "Krążałka", zaprezentował się także Chór z Korytkowa Dużego, a biłgorajskiego  muzykowania można było posłuchać w wykonaniu Kapeli Ludowej "Krążałka" i zespołu folkowego "Podkowa". W trakcie dla dzieci odbywały się konkursy sprawnościowe, był pokaz dziecięcej mody jagodowej i konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę jagodową dla dorosłych. Za najpiękniejszy strój jagodzianki pierwszą nagrodę zdobyła  Emilka, a konkurs kulinarny wygrała pani Agata Tutka. Dodatkowo można było obejrzeć wystawę "Bukowa w starej fotografii"  oraz wziąć udział w kiermaszu książek. Na zakończenie porwał wszystkich do tańca zespół STRYCH.  Organizatorem "Bukowskich Jagodzianek" była Ochotnicza Straż Pożarna w Bukowej i zespół śpiewaczo - obrzędowy "Jarzębina"  oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

Impreza została dofinansowana przez Wójta Gminy Biłgoraj w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego.

• Bukowskie Jagodzianki