Powiatowy Dzień Twórcy Kultury

2014-10-22

22 października w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju wyróżnienia z rąk Starosty Biłgorajskiego Mariana Tokarskiego odebrali twórcy kultury z poszczególnych gmin powiatu. Ludzie, którzy angażują się w działalność kulturalną na rzecz swojego środowiska lokalnego, gmin i powiatu, aktywizują stowarzyszenia oraz  zespoły śpiewacze, które promują Ziemię Biłgorajską.

Z Gminy Biłgoraj wyróżnienie otrzymał zespół śpiewaczo-obrzędowy "Jarzębina" z Bukowej. Zespół z 40 -letnią historią działalności. Utworzony w 1974 roku zachwyca wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Na scenie doskonale prezentuje się w stylizowanym stroju sitarskim i od początku działalności rozsławia Gminę Biłgoraj, występując na prestiżowych scenach w Polsce oraz poza jej granicami, zdobywając zaszczytne nagrody i wyróżnienia na konkursach, przeglądach i festiwalach. Zespół "Jarzębina" w swoim repertuarze ma zarówno tradycyjne pieśni i przyśpiewki biłgorajskie, piosenki ludowe, partyzanckie i patriotyczne. Stworzył również kilkanaście spektakli obrzędowych, które odniosły sukcesy zachwycając widownie i komisje Ogólnopolskich Sejmików Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zespół tworzą pasjonaci, utalentowani śpiewacy i aktorzy, którzy od wielu lat wspólnie realizują udane kreacje sceniczne, zachowując od zapomnienia skarby kulturowe oparte na tradycjach i obrzędach wsi Bukowa. Ich występy dostarczają publiczności wiele radości i niezapomnianych wzruszeń. Założycielką, kierownikiem i pomysłodawczynią scenariuszy widowisk zespołu jest pani Maria Jargieło, a o repertuar i muzyczny kunszt zespołu od lat dba instruktor muzyczny pan Jan Szymaniak. Oprócz nich w zespole działają Anna Głowa, Cecylia Zygmunt, Czesława Myszak, Weronika Małysza, Wanda Małysza, Zofia Myszak, Dorota Malec, Dorota Świąder, Anna Małysza, Krzysztof Malec, Henryk Głowa, Stanisław Portka, Józef Małysza, Piotr Ostrowski, Tadeusz Małysza i Danuta Malec.

• Powiatowy Dzień Twórcy Kultury