XI Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie

2015-01-25

W niedzielę 25 stycznia b.r. odbył się XI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie. Wspólne kolędowanie to kultywowanie najpiękniejszych kulturowych tradycji kolędniczych i integracja amatorskich zespołów artystycznych z terenu Gminy Biłgoraj.

W tym roku do Hedwiżyna przyjechało 19 zespołów. W konkursie wzięło udział 12 zespołów śpiewaczych i 4 młodzieżowe zespoły wokalno – instrumentalne. Przegląd rozpoczął się przedstawieniem jasełkowym w wykonaniu młodzieży z ZSPiG w Hedwiżynie przygotowanym pod kierunkiem ks. proboszcza Piotra Sobczuka.

Prezentacje konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach: młodzieżowych zespołów i zespołów śpiewaczych. W konkursie zaprezentowali się dziewczęcy zespół wokalny z ZSPiG w Gromadzie, scholka z Hedwiżyna, Chór „Impresja” i zespół „Riff” z Zespołu Szkół w Soli i zespół wokalno – instrumentalny z Korytkowa Dużego. Wśród zespołów śpiewaczych wystąpili: Zespół „Więź” z Soli, zespół śpiewaczo-obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, zespół śpiewaczy z Bidaczowa Starego, Chór z Korytkowa Dużego, zespół KGW z Dąbrowicy, zespół „Zorza” z Dereźni, zespół „Lawenda” ze Smólska, zespół „Stok” z Hedwiżyna, zespół „Polne kwiaty” z Dyl, zespół „Czeremcha” z Gromady i zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego.

Komisja w składzie: Krystyna Kufera, Andrzej Czernik i Sławomir Niemiec po wysłuchaniu wszystkich prezentacji w kategorii zespołów młodzieżowych pierwszą nagrodę przyznała Chórowi „Impresja” i zespołowi „Riff” z Zespołu Szkół w Soli” prowadzonemu przez panią Jolantę Kurzyńską, drugą nagrodę zespołowi dziewczęcemu z ZSPiG w Gromadzie, instruktor pan Robert Sarecki, a dwie trzecie nagrody przypadły: Scholce z Hedwiżyna, prowadzonej przez panią Annę Przekaza i zespołowi wokalno – instrumentalnemu z Korytkowa Dużego, prowadzonemu przez pana Pawła Kołodzieja. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwszą nagrodę wyśpiewał zespół „Lawenda” ze Smólska, instruktor pani Anna Przekaza, drugą Chór z Korytkowa Dużego, instruktor pan Jerzy Odrzywolski, a trzecią zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, instruktor pan Jan Szymaniak. Wyróżnieniem komisja uhonorowała Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej.

Poza konkursem wystąpił zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza (laureat ubiegłorocznego przeglądu), solistka pani Karolina Ciosmak z Woli Dereźniańskiej i Klub Seniora „Złota Jesień” z Biłgoraja. Z koncertem kolęd, pastorałek i piosenek ludowych wystąpił zespół folkowy „Podkowa”, a do tańca zagrał zespół „Egzotic” z Bidaczowa Starego. Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie swoją obecnością zaszczycili księża proboszczowie: ks. kanonik Józef Bednarski z Dąbrowicy, ks. Marek Kuśmierczyk z Gromady i ks. Piotr Sobczuk z Hedwiżyna, dyrektorzy szkół oraz radni i sołtysi Gminy Biłgoraj. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego pana Sławomira Sosnowskiego przyjechała pani Alina Pitura, dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Organizatorami XI Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, OSP w Hedwiżynie, ZSPiG w Hedwiżynie i Mieszkańcy Hedwiżyna. Wyrazy uznania i słowa podziękowania dla OSP i ZSPiG w Hedwiżynie, pana radnego Andrzeja Sitarza, pani sołtys Justyny Jargieło i zespołu „Stok” za pomoc w organizacji przeglądu i okazaną gościnność.

• XI Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie