"Blaski i cienie życia w PRL" - XI Turniej Wsi w Okrągłym

2015-06-07

W upalną niedzielę 7 czerwca na boisku wiejskim w Okrągłym odbył się XI Turniej Wsi. Turniej p.h. "Blaski i cienie życia w PRL"  przeniósł nas w niezbyt odległe, ale jakże odmienne od wspólczesnych lata życia w PRL. W tegorocznym Turnieju Wsi wzięło udział 11 drużyn: z Andrzejówki, Dąbrowicy, Dereźni, Ciosmów, Gromady, Hedwiżyna, Korczowa, Korytkowa Dużego, Okrągłego, Soli i Woli Dużej z Wolą Małą.

Drużyny zaprezentowały imponujące stoiska kulinarne z regionalnymi przysmakami oraz swoje umiejętności plastyczne, sportowe i artystyczne. Turniej rozpoczął się bardzo widowiskową prezentacją drużyn - paradą. Dzieci pokazały swoje umiejętności plastyczne malując swoją  wieś taką, jaką była dawniej, a dorośli sprawdzali swoje umiejętności na torach sprawnościowych. Zawodnicy mogli popróbować swoich sił w następujących konkurencjach sportowych: wyścig sołtysów, bieg w workach, konkurencja z jajem, kręgle i łebska wieś. W konkurencjach artystycznych zawodnicy zaprezentowali wysoką klasę prezentując się w pokazie mody okresu PRL i w teatralnych scenkach z życia w tamtym okresie. Nad przebiegiem konkurencji czuwały dwie profesjonalne komisje. Komisja kulinarna w składzie: pani Krystyna Fugiel z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie,  pan Marcin Paweł Majcher prezes Fundacji Qlturalne Qlinaria z Lublina i państwo Emilia i Grzegorz Borowy z Restauracji Sitarska w Biłgoraju  pierwsze trzy nagrody przyznała stoiskom z  Korczowa, Gromady i Dereźni, IV miejsce przypadło drużynie z Okrągłego, V Dąbrowicy a kolejne zdobył: Korytków Duży, Sól, Andrzejówka, Hedwiżyn, Ciosmy i Wola Duża z Wolą Małą. Komisja Turniejowa w składzie: pani Irena Kupczak z MDK w Biłgoraju, pani Edyta Buczek MDK w Biłgoraju, pani Anna Wachowicz Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i pani Ludwika Dolina MGOK we Frampolu po zliczeniu punktacji pierwsze trzy nagrody przyznała: drużynie z Okrągłego - 74 pkt, drużynie z Korczowa - 68 pkt i drużynie z Gromady - 66 pkt. Na kolejnych miejscach  uplasowali się: Dąbrowica - 62 pkt, Wola Duża i Wola Mała - 60 pkt, Hedwiżyn - 57 pkt, Korytków Duży - 55 pkt, Sól - 53 pkt, Andrzejówka - 49 pkt, Dereźnia - 48  pkt i Ciosmy - 45 pkt.  Wszystkim sołectwom dziękujęmy za udział w Turnieju Wsi i gratulujemy pomysłowości i zaangażowania. Wszystkim dziękujemy za udaną wspólną zabawę.

Podczas XI Turnieju Wsi można było obejrzeć wystawę starej fotografii, zdjęcia autorstwa pana Jerzego Serafina, podziwiać wystawę zabytkowych i historycznych pojazdów dzięki Automobilklubowi Biłgorajskiemu, dokonać pomiaru cukru, cholesterolu i trójglicerydów dzięki Terenowemu Kołu Diabetyków w Biłgoraju, odwiedzić stoisko promocyjne Alior Bank w Biłgoraju, dobrze zjeść na stoiskach regionalnych i skorzystać z cateringu Pizzeri Safari z Soli. Na dzieci czekały darmowe różnorodne animacje i dmuchany park zabaw. A dla wszystkich uczestników i gości zagrał legendarny zespół NO TO CO oraz zespoły FACE LOVE i SOLARIS.

Organizatorem turnieju był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Okrągłego.  Impreza została zrealizowana w ramach projektu "System promocji i informacji gospodarczej w Gminie Biłgoraj" współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013 oraz budżetu państwa.

• "Blaski i cienie życia w PRL" - XI Turniej Wsi w Okrągłym