Festiwal Sztuki Lokalnej i Kulinariów "Biłgorajska Nuta" w Gromadzie

2015-06-14

W upalną niedzielę 14 czerwca na boisku w Gromadzie odbył się VI Festiwal Sztuki Lokalnej i Kulinariów "Biłgorajska Nuta". Wydarzenie zostało dofinansowane przez Lokalną Grupę Działania "Ziemia Biłgorajska" i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Organizatorem festiwalu był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, LGD Ziemi a Biłgorajska i Mieszkańcy Gromady i Majdanu Gromadzkiego. W festiwalu aktywny udział wzięło łącznie z Gminą Biłgoraj 8 gmin powiatu biłgorajskiego zrzeszonych w LGD "Ziemia  Biłgorajska":  Gmina Aleksandrów, Frampol, Goraj, Księżpol, Obsza, Potok Górny i Turobin.

Celem festiwalu jest promocja twórczości lokalnej, czyli tego co  najpiękniejsze w naszej kulturze ludowej: pieśni, obrzędów, strojów ludowych, tradycyjnych rzemiosł i umiejętności oraz potraw regionalnych, ale też pokazanie piękna muzyki folkowej i tradycyjnej muzyki innych narodowości. Domki wystawiennicze zatętniły życiem, bo delegacje z poszczególnych gmin przywiozły ze sobą lokalne przysmaki, sztukę i rękodzieło. Sztukę wicia wianków prezentowała gmina Aleksandrów, ręcznie malowane szkło przyjechało z Frampola, Goraj zaprezentował szydełkowe serwetki i przepiękne gorajskie anioły, Potok Górny przywiózł obrazy lokalnego twórcy oraz wyroby z wikliny. Ponadto wszystkie gminy przywiozły ze sobą lokalne pyszności. Twórcy ludowi z Bukowej poprowadzili warsztaty i pokazy zanikających rzemiosł i umiejętności: wyrób łubów, struganie łyżek oraz motanie nici konopnych na motowidle. Dzięki Terenowemu Kołu Diabetyków w Biłgoraju dorośli uczestnicy imprezy mogli się przebadać, dokonując pomiarów cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dla najmłodszych była przygotowana moc darmowych atrakcji w postaci animacji i dmuchanego parku zabaw.  Dzieci starsze mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych, a dla dorosłych został przeprowadzony kulinarny konkurs z nagrodami.

W programie artystycznym festiwalu zaprezentowały się  zespoły śpiewacze i obrzędowe. Tradycyjnymi pieśniami biłgorajskimi rozpoczął występy Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. W wykonaniu naszych zespołów można było posłuchać ludowych piosenek o miłości i obejrzeć widowisko obrzędowe "Ach te wdowy" w wykonaniu zespołu z Bidaczowa. Na Festiwal do Gromady przyjechały następujące zespoły: "Jarzębina" z Bukowej, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Więź" z Soli, "Stok" z Hedwiżyna, KGW z Dąbrowicy, "Polne kwiaty" z Dyl i Klub Seniora "Złota Jesień" z Biłgoraja. Oczywiście nie mogło zabraknąć gospodarzy, czyli zespołu "Czeremcha" z Gromady.

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej zaprezentował widowisko taneczno - muzyczne pełne żywiołowości, liryzmu i piękna polskiego folkloru, śpiewając i tańcząc w bajecznie kolorowych, oryginalnych strojach różnych regionów Polski.  Zespół pokazał się w tańcach narodowych i regionalnych, prezentując tańce lubelskie, rzeszowskie i krakowskie, suitę tańców polskich oraz piosenki lwowskie i folklor Starej Warszawy. Ich występ dostarczył gromadzkiej publiczności wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Koncert bardzo energetycznego, pełnego wdzięku, profesjonalizmu i poczucia humoru folk - rockowego zespołu  REDLIN był folkową podróżą po miejscach, w których muzyka jest bliska ludziom. Razem z  zespołem przemierza się prerie, kaniony, tańczy skoczne kazaczoki i podśpiewuje na góralską nutę. Koncert zespołu to prawdziwy folkowy show zagrany w formie pop-rockowej. Dla młodzieży 30+  koncert zagrał zespół EWENEMENT, porywając wszystkich do tańca. Przy zachodzie słońca  można się było zasłuchać i zatracić przy muzyce indian. Daniel Cama Hinojosa i jego przyjaciel Eric zagrali przepiękny koncert z wykorzystaniem oryginalnych tradycyjnych instrumentów, a magii tego niedzielnego wieczoru dopełnił pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy FANTASMAGORIE z Niedrzwicy Dużej. Zabawę plenerową dla młodzieży poprowadził zespół MEFFIS.

• Festiwal Sztuki Lokalnej i Kulinariów "Biłgorajska Nuta" w Gromadzie