Eliminacje Wojewódzkie w Muzeum Wsi Lubelskiej

2016-05-29

Muzeum Wsi Lubelskiej w upalną niedzielę 29 maja gościło śpiewaków i muzyków z całego województwa lubelskiego na eliminacjach wojewódzkich do 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Przybyła na nie rekordowa liczba uczestników. Wzięło w nich udział 42 podmioty wykonawcze: zespoły, kapele, soliści śpiewacy i instrumentaliści oraz najmłodsi wykonawcy startujący w kategorii Duży - Mały.

Powiat Biłgorajski w Lublinie reprezentowały 3 zespoły. Był to zespół ludowy „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, „"Olchowczanki” z Olchowca (gmina Obsza) oraz zespół „Jarzębina” i solistka p. Maria Jargieło z Bukowej (gmina Biłgoraj). Nasi wykonawcy przygotowali po trzy przepiękne pieśni, „Jarzębina” wykonała: pieśń gromniczną p.t. „Chwała Bogu w wysokości” oraz pieśni „Święta Helena” i „Żyła Św. Dorota”, a pani Maria zaśpiewała: „Czy z zachodu, czy z północy”, „Jechał se gajowy”, „Jest drożyna zielona”. Prezentacjom konkursowym przysłuchiwała się komisja w składzie: dr Janina Biegalska, mgr Marian Chyżyński i mgr Andrzej Sar. Niestety tym razem nikt z naszego powiatu nie zakwalifikował się na Festiwal w Kazimierzu.

• Eliminacje Wojewódzkie w Muzeum Wsi Lubelskiej