VII Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" w Dylach

2016-06-19

Słoneczne niedzielne popołudnie 19 czerwca można było przyjemnie spędzić w Dylach bawiąc się na Festiwalu Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”. Boisko przy szkole w Dylach wypełniły namioty wystawiennicze i kolorowe parasole, a atrakcje zostały tak przygotowane, żeby dla każdego, bez względu na wiek, znalazło się coś interesującego, żeby można było rodzinnie spędzić czas wolny. Ze sceny popłynęła ludowa i folkowa muzyka, a w tle na uczestników Festiwalu czekało wiele dodatkowych atrakcji.

Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” odbywał się w Dylach po raz siódmy, a celem festiwalu jest integracja społeczności lokalnej oraz promocja malowniczych Dyl, ale też promocja twórczości ludowej, kapel i zespołów śpiewaczych działających na terenie Gminy Biłgoraj. Festiwal gromadzi  rokrocznie miłośników muzyki ludowej i dobrej zabawy.

Gości i uczestników festiwalu powitał Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński, a prezentacje sceniczne rozpoczęły nasze gminne zespoły. Z koncertem wystąpiła Kapela Ludowa „Krążałka” i Zespół Folkowy „Podkowa”. Występy zespołów śpiewaczych rozpoczął zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, następnie zaśpiewał zespół „Zorza” z Dereźni, zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego  oraz zespół „Czeremcha” z Gromady. W Dylach zaśpiewał również zespół „Stok” z Hedwiżyna, Zespół „Więź” z Soli, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, zespół „Polne Kwiaty” z Dyl i zespół „Złota Jesień” z Biłgoraja. Gościnnie wystąpiła Anitka Wenek z Gminnego Ośrodka Kultury w Obszy oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Dla dorosłej publiczności do tańca zagrała Kapela Ludowa „Cukrowniacy” z Krasnegostawu i Zwierzyniecka Kapela Ludowa a dla młodzieży zagrał zespół Face Love.

Twórcy ludowi z Bukowej poprowadzili pokazy ginących zawodów: dłubanie drewnianych łyżek, wyrób sit i przędzenie nici na kądzieli, a dziewczęta z Aleksandrowa poprowadziły warsztaty wicia wianków. Stoisko kulinarne z lokalnymi przysmakami przygotowali mieszkańcy Korytkowa Dużego. Dla dzieci został przygotowany nieodpłatny dmuchany park zabaw, a animacje poprowadziły animatorki Sceny Juno z Lublina. Oddział Terenowy Koła Diabetyków w Biłgoraju prowadził nieodpłatne pomiary cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz zorganizował zabawę fantową.

Organizatorem festiwalu jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Dyl. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji Festiwalu: Mieszkańcom Dyl i wolontariuszom: Madzi i Krysi z Aleksandrowa za poprowadzenie warsztatów wicia wianków, Zosi Nizio za opiekę nad gośćmi festiwalowymi, Sylwii Odrzywolskiej i Dominikowi Rogowi za dokumentację fotograficzną wydarzenia, Emilce Okoń i mieszkańcom Korytkowa Dużego za promocję gminy oraz Pizzerii Safari z Soli za obsługę cateringową uczestników imprezy. Wyrazy wdzięczności dla panów z ekipy technicznej Urzędu Gminy za całość prac przygotowawczych i porządkowych służących organizacji imprezy.

• VII Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" w Dylach