Spotkanie z Historią w Soli

2016-09-19

W niedzielne popołudnie 18 września 2016 r., na stadionie sportowym w Soli, odbyło się kolejne Spotkanie z Historią, tym razem nawiązujące do dziejów Soli oraz kampanii wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej. Spotkanie nawiązywało do walk Armii „Kraków” z wojskiem niemieckim, które toczyły się niemal równo 77 lat temu pod Solą.

Podobne imprezy realizowane w ramach projektu „Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj” odbyły się w rocznicę scalenia Armii Krajowej w Korytkowie Dużym oraz w Ciosmach, upamiętniające bitwę w lesie ciosmańskim podczas powstania styczniowego.

Spotkanie w Soli było efektem realizacji dwóch projektów, Spotkania z Historią realizowanego przez OSP Brodziaki i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz Dnia Miejscowości realizowanego przez Stowarzyszenie „Więź” z Soli. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Soli, uczniowie szkół gminnych oraz goście, m.in. Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński z małżonką, wiceprzewodniczący Rady Gminy Biłgoraj Wiesław Niemiec, Komendant Gminny OSP w Biłgoraju oraz była wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie Krystyna Cich.

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpień organizatorów. Gości powitał Jacek Haraf, wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Sól i Kolonii Sól „Więź”, o idei projektu „Spotkania z Historią w Gminie Biłgoraj” opowiedział skarbnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach Piotr Brodziak, a cel i program spotkania przedstawił sekretarz OSP w Brodziakach Dominik Róg. Z ciekawą prelekcją o dziejach Soli i okolicznych terenów wystąpił Tomasz Brytan, regionalista i pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

To integracyjne spotkanie, aktywizujące społeczność lokalną, to przede wszystkim lekcja historii i patriotyzmu dla młodego pokolenia. Współpraca z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja zaowocowała kolejną prezentacją broni, wyposażenia i ekwipunku żołnierskiego. Zorganizowane w ramach spotkania konkursy piosenki żołnierskiej, plastyczny i wiedzy historycznej dały szansę młodym ludziom wykazać się zarówno swoją wiedzą jak i umiejętnościami artystycznymi w przygotowanych przez organizatorów zadaniach tematycznych.

W konkursie piosenki wzięły udział dzieci z Dereźni i Korczowa. Zaprezentował się zespół wokalny w składzie: Laura Rapa, Nela Rapa i Samuel Bartosiński w piosence „Wojenko, wojenko” i Martyna Cios z piosenką p.t. „Dziewczyna z granatem”. Komisja w składzie: Celina Skromak i Jerzy Odrzywolski postanowiła nagrodzić pierwszymi miejscami ex aequo obydwu wykonawców.

W konkursie wiedzy historycznej wzięło udział 10 uczestników z Zespołu Szkół w Soli, 5 uczniów gimnazjum i 5 uczniów szkoły podstawowej. Najwięcej punktów na poziomie gimnazjalnym, zdobywając jednocześnie I nagrodę, uzyskała Michalina Dziduch, II nagrodę zdobyła Amelia Paluch, a dwie III nagrody przypadły w udziale Amelii Czop, Jakubowi Skakujowi i Martynie Bazan. Najlepsza w teście wiedzy historycznej na poziomie szkoły podstawowej okazała się Aleksandra Żak, II miejsce zajęła Klaudia Ulidowska, a trzecie miejsce ex aequo zdobyły: Nicola Niemiec, Klaudia Rekiel i Alicja Surmanowicz. W konkursie plastycznym p.h. wojna widziana oczami dziecka wzięło udział 13 uczestników. Najlepsze prace plastyczne wykonali: Laura Rapa, Aleksandra Żak, Patrycja Różańska, Hubert Paluch i Nela Rapa. Pozostałe prace również zasługiwały na wyróżnienie, więc wszyscy uczestnicy konkursu plastycznego zostali nagrodzeni. Nagrody laureatom i uczestnikom konkursu wręczali Jacek Haraf i Piotr Brodziak.Nagrody ufundowane były ze środków budżetu Gminy Biłgoraj oraz przekazane przez firmę MODEL Opakowania Sp. z o.o.

Podczas spotkania trwał kiermasz starych książek przygotowany przez ZMW Powiatu Biłgorajskiego. Całości oprawy uroczystości i klimatu spotkania dopełniło wspólne śpiewanie piosenek wojennych z Zespołem „Więź” z Soli, płonące ognisko, grillowane kiełbaski, pieczone ziemniaki z białym serem i gorący bigos. Na zakończenie organizatorzy zaplanowali plenerową potańcówkę.

• Spotkanie z Historią w Soli