X-lecie nadania imienia ZSPiG w Dereźni

2016-10-25

Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje!
Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania.”
Jan Paweł II

Uroczystości związane z osobą Patrona zajmują bardzo ważne miejsce w kalendarzu imprez i uroczystości Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni. W tym roku Święto Szkoły było dniem wyjątkowym, ponieważ świętowano 10. rocznicę nadania szkole imienia największego z Polaków – Papieża Jana Pawła II.

Dnia 20 października 2016 roku w murach placówki miała miejsce wspaniała uroczystość, którą swoją obecnością zaszczyciły władze kościelne i samorządowe. Obecni byli: Kapelan Zamojsko – Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ks. dr Prałat Wiesław Galant, Dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny i dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju ks. Witold Batycki, ks. Paweł Zawada, ks. Sławomir Zawada, diakon Adam Blicharz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pan Jarosław Lipiec, Wójt Gminy Biłgoraj Pan Wiesław Rożyński, Z-ca Wójta Gminy Pan Wojciech Dziduch, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jan Majewski, Radne Rady Gminy Pani Maria Raduj i Pani Wiesława Krzeszowiec, Kierownik Inspektoratu ds. Oświaty Pani Iga Wolanin wraz z księgową Panią Krystyną Wolanin, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju Pani Zofia Nizio wraz pracownikiem filii biblioteki w Dereźni Panią Marią Kawalec, sołtysi Pan Jan Rataj i Pan Piotr Harasim, asystent posła Piotra Olszówki Pan Łukasz Potocki oraz asystentka posłanki Agaty Borowiec Pani Barbara Borek – Łuszczak, koordynator Programu Umacniania Rodziny z Placówki Wsparcia Dziennego w Bukowej „Skrzydła” z Filiami w Gromadzie i Woli Dereźniańskiej Pani Marta Kimak, pielęgniarka szkolna Pani Wanda Zakościelna, Pan Marian Kurzyna oraz Pan Mieczysław Król. W świętowaniu uczestniczyli również przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II z Biłgoraja, Gozdu Lipińskiego, Hrubieszowa, Księżpola, Łukowej, Majdanu Nepryskiego, Oleszyc, Woli Radzięckiej, Tereszpola - Zaorendy oraz Katolickiego Przedszkola im. św. Jana Pawła II w Biłgoraju. Ponadto przybyły delegackie szkół im. Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Biłgoraja i Babic, a także szkoły im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Bukowej. W ZSPiG w Dereźni gościli również dyrektorzy szkół z terenu Gminy Biłgoraj, emerytowani pracownicy na czele z wieloletnim dyrektorem Panem Henrykiem Łubiarzem, przyjaciele szkoły oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i mieszkańcy Dereźni i Podlesia.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Kapelan, w koncelebrze z ks. Dziekanem, oraz ks. Pawłem Zawadą. Oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele szkoły. W nabożeństwie uczestniczyła cała społeczność szkolna, zaproszeni goście oraz przybyłe do Dereźni poczty sztandarowe. Rozpoczynając ks. dr Wiesław Galant powiedział „Chcemy w tej Eucharystii dziękować dobremu Bogu za tamtą decyzję sprzed dziesięciu (…) Chcemy dziękować za ten żywy pomnik Świętego Jana Pawła II, jaki w tej szkole i innych szkołach papieskich realizuje się w życiu i postawie ludzi”. Wszyscy obecni w skupieniu wysłuchali homilii oraz ciepłych wypowiedzi celebransa kierowanych pod adresem dyrekcji, uczniów i pracowników. Na zakończenie ks. Prałat dokonał poświecenia portretu Świętego Jana Pawła II, który zawiśnie w Szkolnej Galerii poświęconej Patronowi szkoły.

Spotkanie rocznicowe stało się okazją do wspomnień, podsumowania minionego czasu, prezentacji osiągnięć i sukcesów. Dyrektor szkoły Pani Zofia Bielak w okolicznościowym przemówieniu, którego uzupełnieniem był pokaz multimedialny, przedstawiła dziesięcioletni dorobek szkoły, uczniów i nauczycieli zapewniając jednocześnie, że osiągnięte rezultaty nie zwalniają wcale z dalszej, wytężonej pracy. Mówiła: „Jesteśmy wezwani do pielęgnowania tego wszystkiego co nam zostawił, do dawania świadectwa, do przybliżania innym Jego myśli, do najpiękniejszego naśladownictwa (…) Tak jak On mówił że miłość, wolność, wiara są nam dane i zadane, tak powinniśmy powiedzieć o Nim. Jan Paweł II jest nam przez Boga dany i zadany”.

Następnie głos zabrali goście. Gratulowali pięknego jubileuszu oraz sukcesów w kształceniu i wychowaniu młodzieży w duchu nauk Patrona. Wójt Wiesław Różyński zwrócił się do społeczności szkolnej słowami „Bądźcie bogaci wiedzą, bądźcie bogaci dobrocią i miłością. Wszystkiego najlepszego”. Padło jeszcze dużo serdecznych, wzruszających i pięknych słów, a szkoła wzbogaciła się o wiele książek, albumów i listów gratulacyjnych będących prezentami „urodzinowymi”. Na zakończenie części oficjalnej odśpiewano hymn szkoły.

Po wystąpieniach nadszedł czas na część artystyczną. Szkolna grupa teatralna wspierana przez chórek wystawiła adaptację sztuki Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, dramatu o kobiecie i mężczyźnie. Artyści opowiedzieli historię trzech par, ich miłości i wzajemnych relacji, konsekwencji ich wyborów i braniu odpowiedzialności za siebie nawzajem. To szczególne dzieło będące medytacją nad sensem i istotą małżeństwa bogato przeplatano odpowiednio dobraną muzyką i tańcami.

Następnie dyrektor szkoły zaprosiła gości na poczęstunek. Przy filiżance kawy, herbaty i dobrym ciastku zebrani mieli czas na swobodne rozmowy, wymianę spostrzeżeń i dzielenie się wrażeniami.

ZSPiG w Dereźni
  • X-lecie nadania imienia ZSPiG w Dereźni