Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej gotowa!

2017-01-02

Miejsca partyzanckich obozów, bitew i potyczek, mogił i pomników, gajówki oraz inne lokacje związane z II wojną światową zostały zaznaczone na Partyzanckiej Mapie Puszczy Solskiej – część I, wydanej w ramach projektu realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach we współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja.

Mapa w wersji papierowej została wydrukowana w ilości 500 egzemplarzy i przekazana do szkół, bibliotek oraz instytucji kultury. Publikacja jest także dostępna dla zainteresowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju oraz w wersji elektronicznej na witrynie internetowej Gminy Biłgoraj (odnośnik do pliku na dole artykułu).

Mapa obejmuje tereny lasów tereszpolskich, część lasów biłgorajskich oraz część lasów aleksandrowskich. Na tym obszarze mieściła się większość sił partyzanckich AK i BCh w dobie akcji Sturmwind II w czerwcu 1944 r., łącznie z dowództwem oddziałów partyzanckich 9 Pułku Piechoty AK na czele z mjr Edwardem Markiewiczem „Kaliną”, stacjonującym w obozie „Woyny” nad Studczkiem.

Pierwszym działaniem w ramach projektu było utworzenie kilkunastoosobowej Grupy Badawczej, złożonej głównie z młodzieży z OSP w Brodziakach oraz członków GRH „Wir” z Biłgoraja. Członkowie Grupy od czerwca do października 2016 r. prowadzili badania terenowe, poszukując śladów po życiu partyzanckim w Puszczy Solskiej. Wiele cennych informacji o tych wydarzeniach udzielił Leśniczy Leśnictwa Tereszpol Tadeusz Startek, okoliczni mieszkańcy a także świadkowie historii. Podsumowaniem działań Grupy Badawczej był Rajd Szlakiem Obozów Partyzanckich w Puszczy Solskiej, który odbył się 18 listopada 2016 r. i prowadził trasą: Leśniczówka w Brodziakach – Obóz „Wira” pod Trzepietniakiem (łącznie 23 km).

Oprócz strony kartograficznej mapa zawiera także opisy partyzanckich obozów, bitew i potyczek oraz nieistniejących już gajówek, a także zdjęcia z tego, co po tych miejscach pozostało. Opracowaniem merytorycznym mapy zajął się Dominik Róg, koordynator projektu i członek OSP w Brodziakach. Z kolei Janusz Skowroński, dziennikarz „Odkrywcy” przygotował tekst o Szpitalu „665”, a także służył konsultacją historyczną oraz korektą.

Partyzancka Mapy Puszczy Solskiej – część I jest kolejnym działaniem - po upamiętnieniu miejsca obozu „Corda” pod Brodziakami oraz zrekonstruowaniu ziemianki „Wira” pod Kapliczną Górą – które ma na celu „ożywienie”, a zarazem upamiętnienie zapomnianych miejsc i wydarzeń, a przede wszystkim ludzi, którzy żyli i walczyli w lasach Puszczy Solskiej podczas II wojny światowej.

Projekt „Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej” realizowany przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach, był dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminę Miasto Biłgoraj i Gminę Biłgoraj.

Mapę w wersji JPG można pobrać kilkając w poniżesz odnośniki:

PRZÓD: http://www.gminabilgoraj.pl/do_pobrania/Mapa-10_0.jpg
TYŁ: http://www.gminabilgoraj.pl/do_pobrania/Partyzancka-Mapa-Puszczy-Solskiej-tyl_0.jpg
  • Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej gotowa!