"Pasterka 1943" na Zamku w Lublinie

2017-01-11

W dniu 7 stycznia 2017 r. na Zamku w Lublinie odbyło się uroczyste Spotkanie Świąteczne i Noworoczne Regionalistów, którego organizatorami byli Wojewódzka Rada Towarzystw Regionalnych, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Muzeum Lubelskie. W spotkaniu czynnie uczestniczył Zespół Więź z Soli, który wraz z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja przedstawił spektakl „Pasterka 1943”.

Opłatek odbył się w Galerii Malarstwa Polskiego XVII i XIX wieku. Po przywitaniu gości przez Przewodniczącego WRTR prof. zw. dr hab. inż. Sławomira Partyckiego, na scenie wystąpił Chór Wojewódzkiego Ośrodka Kultury „Słowiki Lubelskie”, który  wprowadził gości w świąteczną atmosferę pięknymi kolędami i pastorałkami.

Widowisko „Pasterka 1943” opowiada o wieczorze wigilijnym w jednej z wiejskich chałup na Biłgorajszczyźnie, do której zawitali partyzanci. Spektakl wywarł duże wrażenie na 70 zebranych w Galerii Malarstwa widzach, którzy z zapałem oklaskiwali występ aktorów. Dzięki widowisku widzowie mogli poznać biłgorajskie zwyczaje, stroje, historię oraz specyficzny klimat niezłomnej wsi biłgorajskiej podczas II wojny światowej.

Po występie wszyscy zebrani złożyli sobie życzenia i podzielili się opłatkiem, a następnie uczestniczyli we wspólnym poczęstunku.

• "Pasterka 1943" na Zamku w Lublinie