Kolędowanie w Hedwiżynie

2017-01-17

W malowniczej zimowej scenerii, w niedzielę 15 stycznia w remizie OSP w Hedwiżynie odbył się XIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Ta klimatyczna impreza ma na celu kultywowanie tradycji kolędowania oraz integracyjne spotkanie świąteczne społeczności gminy Biłgoraj i amatorskiego ruchu artystycznego. Organizatorami XIII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie są Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, OSP, ZSPiG, Zespół „Stok” i Mieszkańcy Hedwiżyna.

XIII Przegląd w Hedwiżynie rozpoczął się przedstawieniem jasełkowym przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hedwiżynie pod kierunkiem ks. Proboszcza Piotra Sobczuka.  Po jasełkach do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły młodzieżowe, a po nich trzynaście zespołów śpiewaczych. Po emocjach konkursowych gościnnie z koncertem kolęd wystąpił Zespół folkowy „Podkowa” z GOK w Biłgoraju, który zaprezentował kolędy i pastorałki z nowej płyty wydanej przez GOK w Biłgoraju.

Przybyłych gości uroczyście powitał Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Na wspólne kolędowanie do Hedwiżyna przybyli Poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, dyrektor ZSPiG w Hedwiżynie Małgorzata Wasilewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli Zofia Nizio, radni, sołtysi oraz księża z gminnych parafii: proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy ks. Józef Bednarski, proboszcz parafii pw. Świętej Jadwigi Śląskiej ks. Piotr Sobczuk, proboszcz parafii pw. Św. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie ks. Marek Kuśmierczyk.

Dużym zainteresowaniem cieszył się występ Zespołu Ludowego „Lubo” z Powiatowego Domu Kultury w Rożyszcze na Ukrainie. Goście zaprezentowali najpiękniejsze ukraińskie kolędy, wywołując u zebranych burzę oklasków. Mamy nadzieje, że wspólne kolędowanie zaowocuje dalszą współpracą - zarówno kulturalną jak i gospodarczą - pomiędzy Gminą Biłgoraj a powiatem Rożyszcze.

W XIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie wzięło udział 13 zespołów śpiewaczych z terenu Gminy Biłgoraj: zespół „Stok” z Hedwiżyna, zespół „Polne Kwiaty” z Dyl, zespół KGW z Dąbrowicy, zespół „Lawenda” ze Smólska, zespół „Czeremcha” z Gromady, zespół „Zorza” z Dereźni, zespół „Więź” z Soli, zespół śpiewaczy z Bidaczowa, Chór z Korytkowa Dużego, zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i OkrągłegoMęski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Występy rozpoczął zespół śpiewaczo -obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, który jako laureat ubiegłorocznego przeglądu nie brał udziału w konkursie.

W kategorii młodzieżowych zespołów wokalno – instrumentalnych w konkursie zaprezentowały się 3 zespoły: Scholka Dziecięca z Hedwiżyna, przygotowana przez pana Marka Małysę, Zespół wokalno – instrumentalny z ZSPiG w Gromadzie, przygotowany przez pana Mirosława Kurzyńskiego i Zespół wokalno – instrumentalny z Zespołu Szkół w Soli, przygotowany przez panią Jolantę Kurzyńską.

Komisja, składająca się z kierowników 13 zespołów śpiewaczych, biorących udział w przeglądzie, po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła nagrodzić następujące zespoły.

W kategorii zespołów młodzieżowych nagrody otrzymali:

I nagrodę otrzymała Scholka Dziecięca z Hedwiżyna, a dwie II nagrody przypadły ex aequo Zespołowi wokalno – instrumentalnemu z ZSPiG w Gromadzie i Zespołowi wokalno – instrumentalnemu z Zespołu Szkół w Soli.

W kategorii zespołów śpiewaczych nagrody otrzymali:

I nagroda – Zespół „Lawenda” ze Smólska,

II nagroda – Zespół „Czeremcha” z Gromady

III nagroda ex aequo – Zespół „Zorza” z Dereźni i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej.

Kolędowanie w Hedwiżynie zakończyło się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników spotkania i wspólną zabawą przy muzyce zespołu Egzotic.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ

• Kolędowanie w Hedwiżynie