X Solskie Kolędowanie

2017-01-29

W niedzielne popołudnie 29 stycznia w remizie OSP w Soli odbyło się Jubileuszowe, zorganizowane poraz 10.ty, Solskie Kolędowanie. Organizatorami spotkania byli: OSP Sól, Stowarzyszenie i Zespół "Więź" z Soli, Stowarzyszenie "Razem Łatwiej w Zakątku Ziemi Biłgorajskiej" z Soli oraz Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli.

Spotkanie z kolędą w Soli powitaniem gości rozpoczął pan Jan Lisiecki, Prezes Stowarzyszenia "Więź" w Soli, a całość spotkania poprowadził pan Jacek Haraf.  Wzięli w nim udział Mieszkańcy Soli i parafii Sól: ks. proboszcz Krzysztof Jankowski i  ks. wikary Mateusz Krzaczkowski - Parafia p.w. Św. Michała Archanioła w Soli,  pan Wiesław Niemiec i pan Jacek Haraf, Radni Gminy Biłgoraj, pani Helena Szado - Oleksak, Prezes Stowarzyszenia "Dąb" w Ciosmach, Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju.

X Solskie Kolędowanie rozpoczęło się jasełkowym montażem słowno - muzycznym przygotowanym przez Zespół "Więź" i harcerzy z Soli. Następnie uczestników spotkania do wspólnego kolędowania zaprosił ks. proboszcz Krzysztof Jankowski. Gościnnie z  koncertem kolęd zaprezentował się Chór Kameralny z Parafii Św. Jerzego w Biłgoraju, prowadzony przez pana Zbigniewa Bilińskiego.

Do prezentacji konkursowych zgłosiło się 12 solistów i 7 zespołów. Uczestnicy konkursu oceniani byli  w trzech kategoriach: dzieci 4 -7 lat, dzieci     8 -15 lat i zespoły. Komisja złożona z przedstawicieli organizatorów pracowała pod przewodnictwem pana Zbigniewa Bilińskiego. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiła  nagrodzić następujące osoby. W kategorii dzieci młodszych zwyciężył Kubuś Bednarz, lat 4, kolędą "Dzisiaj w Betlejem", drugą nagrodę zdobył Mateusz Muzyka, lat 6, tą samą kolędą, a trzecią nagrodę "Kolędą na niebie" wyśpiewała Alicja Muzyka, lat 4.

W kategorii dzieci starszych zwyciężył Jakub Nizio, lat 15, który zaśpiewał "Babci zegar", druga nagroda przypadła Kornelii Banach, lat 9, za "Gore gwiazda", a trzecią zdobyła Klaudia Rekiel, 12 lat, która wykonała "Gwiazdki świecą nad stajenką".

W kategorii zespoły pierwszą nagrodę kolędą "Mizerna cicha" wygrały Weronika Mielnik, Michalina Dziduch i Urszula Żak, drugą nagrodę wyśpiewały Tosia i Kasia Wolanin, które zaprezentowały "Gdy się rodziłeś Panie", a trzecia nagroda za wykonanie "Anioł najpiękniejszy" przypadła  Lenie Czyżo i Zuzannie Kołpa.

W tym roku poziom konkursowych prezentacji był bardzo wysoki. Przejawiało się to zarówno poziomem wykonania, jak i przemyślanym doborem repertuaru. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.  Nagrody na X Solskie Kolędowanie ufundowali: Wiesław Różyński, Wójt Gminy Biłgoraj, Wiesław Niemiec i Jacek Haraf, Radni Gminy Biłgoraj, Piotr Olszówka, Poseł na Sejm RP i miejscowi przedsiębiorcy.     W ramach spotkania z kolędą przeprowadzono jeszcze dodatkowe konkursy dla dzieci, żeby każde dziecko mogło wyjść ze spotkania z upominkiem. Podczas kolędowania uczestnicy spotkania byli częstowani słodkościami upieczonymi przez gospodynie z Soli, a spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i wspólnym kolędowaniem.

• X Solskie Kolędowanie