VIII Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku

2017-04-04

Raz w roku Smólsko z teatrów słynie. Tutaj często swoją pierwszą przygodę z teatrem zaczynają uczniowie nawet tych najmłodszych klas, którzy prezentują się na scenie bądź też są widzami. Scena w Szkole Podstawowej w Smólsku gości aktorów z terenu całej gminy Biłgoraj. Teatrzyki szkolne z poszczególnych szkół przyjeżdżają tutaj żeby zaprezentować sztuki teatralne przygotowane specjalnie na tą okoliczność, skonfrontować własną inwencję twórczą, pracę, talenty i osiągnięcia z innymi szkołami. Konfrontacje służą więc aktywizacji, ale też integracji młodzieży szkolnej z terenu Gminy Biłgoraj.

Celem przeglądu jest prezentacja dorobku artystycznego, inspirowanie do poszukiwań nowych form pracy artystycznej oraz stwarzanie możliwości wymiany doświadczeń pedagogów, instruktorów, amatorów działalności kulturalnej i amatorskich zespołów teatralnych.

W tym roku w Smólsku wystąpiło 12 szkolnych teatrzyków, a na scenie zaprezentowało się 150 młodych aktorów. Poziom spektakli był bardzo wysoki. Komisja konkursowa w składzie Maryla Olejko i Ewa Bordzań po obejrzeniu wszystkich teatrzyków postanowiła nagrodzić cztery z nich, które jednocześnie będą reprezentować Gminę Biłgoraj na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie.

Pierwszą nagrodę wygrał Teatr Szkolny z Gromady za sztukę p.t. „Ostatni wódz” w reżyserii Małgorzaty Procner, druga nagroda przypadła grupie teatralnej ze Szkoły Podstawowej w Smólsku za spektakl p.t. „Krzywa bajka” w reżyserii Haliny Pintal i Iwony Paluch, a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymały teatrzyki z Korytkowa Dużego za przedstawienie p.t. „A niech to gęś kopnie” w reżyserii Julii Adamek, Barbary Cudziło i Pawła Kołodzieja i grupa teatralna z Dereźni za sztukę p.t. „O służącej, która pokochała kupca” w reżyserii Alicji Chołyst.

Komisja przyznała ponadto trzy wyróżnienia, które otrzymały teatrzyki: ze Starego Bidaczowa, za scenkę p.t. „Prowokacja”, w reżyserii Małgorzaty Kanar i Joanny Portki, teatr z Hedwiżyna, za spektakl „Kosmici atakują” w reżyserii Marty Szuper i Marii Łozińskiej i grupa teatralna z Soli za „Brzechwolandię” wyreżyserowaną przez Joannę Kunicką – Jung i Jolantę Kurzyńską.

Nagrody indywidualne dla najlepszego aktora otrzymali: Kacper Wróbel, Aleksandra Kurp, Emilia Wójcik, Krystian Kowal, Julia Małek, Zuzanna Nalepa, Dawid Leń i Krystian Bednarz.

Wszystkie szkolne teatry biorące udział w Konfrontacjach Teatralnych 2017 otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe za udział w konkursie.

Nagrody uczestnikom konfrontacji wręczał Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, wyrażając jednocześnie uznanie i dumę, że tyle młodych talentów aktorskich z naszej gminy zgromadziło się w sali gimnastycznej szkoły w Smólsku.

Młodym aktorom i ich opiekunom dziękujemy za udział w Konfrontacjach, laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas kolejnych etapów eliminacji.

Organizatorem VIII Międzyszkolnych Konfrontacji Teatralnych w Smólsku był Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Szkoła Podstawowa w Smólsku.

• VIII Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne w Smólsku