Spotkanie w Ciosmach

2017-04-01

Fundacja „Wczoraj i Dziś dla Jutra” i Stowarzyszenie Lubelskie Wędrówki Kulinarno – Krajoznawcze w sobotę  1 kwietnia wybrali się na wędrówkę po Ziemi Biłgorajskiej. Zaintrygowani  dziedzictwem kulturowym Ziemi Biłgorajskiej, postanowili  poznać historię Frampola, wielokulturowego Biłgoraja, dzieje sitarstwa i posmakować tradycyjnych lokalnych przysmaków. W drodze z Lubartowa odwiedzili Frampol, Biłgoraj i udali się do Ciosmów w Gminie Biłgoraj.

We Frampolu  obejrzeli pozostałości po dawnym założeniu miasta idealnego, czyli pierwotnego układu urbanistycznego z tzw. ulicami stodolnymi oraz charakterystyczne dla Frampola domy tkackie. Zawędrowali także na kirkut, gdzie obejrzeli macewy z XVIII i  XIX w.

W Biłgoraju zwiedzili Miasteczko Kultur Kresowych i Zagrodę Sitarską. Zaintrygowani projektem Fundacji "Obywatelska przedsiębiorczość na Rzecz Integracji, Rozwoju Gospodarczego, Kultury, Turystyki i Sportu oraz Zachowania Tradycji Regionów Kresowych - Biłgoraj XXI" zwiedzili autorski projekt rekonstrukcji wielokulturowego Biłgoraja - miasteczka żydowsko-polsko-ormiańsko-rusko-holendersko-tatarskiego. Odwiedzili również  Muzeum Singera. Poprzez wizytę w Zagrodzie Sitarskiej poznali dzieje sitarstwa biłgorajskiego.

Poznawali także smaki regionalne  Ziemi Biłgorajskiej, a dokładnie Gminy Biłgoraj.  Zawitali do Ciosmów, gdzie gości przyjęło Stowarzyszenie DĄB. Członkinie Stowarzyszenia przygotowały regionalne przysmaki: kapustę ,,z grochem ‘’ i olejem lnianym, kulaszę ze skwareczkami i gołąbki z kaszą gryczaną i suszonymi grzybami. Podano również chleb pieczony na zakwasie z domowym masłem, placki na sodzie, pieroga biłgorajskiego i kruche ciasto z jabłkami i borówkami.

Poczęstunkowi towarzyszyły swobodne rozmowy, nt. kuchni regionalnej, charakterystycznych potraw świątecznych, tradycji wielkopostnych i zwyczajów wielkanocnych. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie z Fundacją „Wczoraj i Dziś dla Jutra” z Lubartowa zaowocuje dalszą współpracą, mającą na celu promocję Gminy Biłgoraj.

Twórcy ludowi zaprezentowali tradycyjne rzemiosła biłgorajskie. Goście mogli zobaczyć przy pracy Tadeusza Małyszę, łubiarza z Bukowej oraz podziwiać batikowe pisanki i palmy wielkanocne wykonywane przez Katarzynę Zygmunt, utytułowaną pisankarkę z Korytkowa Dużego. Odwiedzili również szkolną  izbę tradycji w Zamiejscowym Oddziale w Ciosmach Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Bukowej.

• Spotkanie w Ciosmach