Spotkanie z Historią "Wspólnie tworzymy świat" w Korczowie

2017-04-07

Spotkanie z Historią „Wspólnie Tworzymy Świat” w Korczowie, które odbyło się 6 kwietnia 2017 r., rozpoczęło kolejną edycję Spotkań z Historią w Gminie Biłgoraj – projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach.

Tym razem gospodarzem była Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Korczowie, a uroczystość pod hasłem „Wspólnie tworzymy świat” przypomniała przybyłym gościom oraz dzieciom i młodzieży, że historia to przede wszystkim ludzie, którzy swoimi działaniami tworzą otaczający nas świat. Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Teresa Mazurek, która przywitała przybyłych gości. Oprócz dzieci, nauczycieli, absolwentów oraz rodziców na spotkanie przybyli także: Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Celina Skromak, były dyrektor Szkoły w Korczowie Tadeusz Oleszczak, przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji Monika Sałaban, radny Gminy Biłgoraj Stanisław Kubik, sołtyski z Korczowa i Okrągłego Paulina Grabias i Krystyna Różańska, a także przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw oraz absolwenci szkoły: Łukasz i Mateusz Potoccy, Dominik Róg oraz Dawid Mielnik.

Pani dyrektor Teresa Mazurek przedstawiła rys historyczny, najważniejsze osiągnięcia szkoły w Korczowie oraz ludzi tworzących życie szkoły od początku jej istnienia (1938-1939). Z kolei o historii miejscowości opowiedzieli uczniowie szkoły przygotowani pod kierunkiem nauczycielki historii Doroty Lisieckiej.

Opowieści o historii przerywane były kolorowymi i pięknymi występami uczniów szkoły. Grupa przedszkolaków 3, 4 i 5 letnich przywitała wszystkich wiosennym przedstawieniem, dzieci z klasy 2 przedstawiły kolorową iluminację z tańcami, chór szkolny przy akompaniamencie Roberta Sareckiego zauroczył przybyłych pięknym wokalem, a jego członkini Martyna Cios śpiewała także podczas choreografii tanecznej, którą wykonywała Zuzanna Dziura.

Na scenie wystąpił także Zespół Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego przy akompaniamencie Jana Szymaniaka z piosenką „Wiosna”. Monika Dziduch wystąpiła z wierszem „Być może gdzie indziej”, a Natalia Kulik wyrecytowała „Identyfikację” Wisławy Szymborskiej.

Uczniowie Szkoły w Korczowie od kilku tygodni pracowali nad pracami plastycznymi w konkursie „Moja Miejscowość – dawniej i dziś”, który został podsumowany na wczorajszej uroczystości. Niemal 20 prac, które wykonali artyści, można było podziwiać na wystawach, a każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową, wręczone przez Wójta Wiesława Różyńskiego oraz Celinę Skromak.

Na spotkaniu oprócz promowania szkoły, miejscowości i historii, rozmawiano także z miejscowymi przedsiębiorcami. Do szkoły przybyli przedstawiciele firm: Zakład Instalatorstwa Elektrycznego Lech Różański, "Lutex" Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Lucjan Kornak, Firma Ubezpieczeniowa PZU Anna Nowacka oraz "Astex" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Stanisław Cios. Wszyscy przybyli goście otrzymali pamiątkowe ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów szkoły w Korczowie pod kierunkiem pani Justyny Jurewicz.

Spotkania z Historią w Korczowie zakończyło się rozmową z absolwentami szkoły Dominikiem Rogiem oraz Dawidem Mielnikiem.

Zdjęcia z imprezy - TUTAJ

• Spotkanie z Historią "Wspólnie tworzymy świat" w Korczowie