Biłgorajska Nuta w Dylach

2017-06-18

W słoneczną niedzielę czerwca, w malowniczych Dylach, odbył się kolejny Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”. W tym roku zorganizowany został 18 czerwca i zgromadził miłośników muzyki i sztuki ludowej. Festiwal jest rokrocznie organizowany w trzecią niedzielę czerwca na boisku wiejskim, w sąsiedztwie urokliwego stawu i parku w Dylach. Służy promocji Dyl, tego urokliwego zakątka Gminy Biłgoraj, oraz pieśni biłgorajskich, muzyki ludowej, tradycyjnego rzemiosła i potraw regionalnych. Na festiwalu w Dylach zaprezentowały się gminne zespoły śpiewacze, kapele ludowe i folkowe oraz twórcy ludowi z Bukowej.

W tym roku w malowniczej scenerii urokliwych Dyl rozbili swoje obozowiska Goci z Masłomęcza oraz Słowianie z Woli Dużej i Małej. Można było odwiedzić wioskę Gotów, zobaczyć ich codzienne życie, przyjrzeć się strojom i zajęciom, takim jak przędzenie, szycie igłą z kości, czy pracy przy wyrobie biżuterii i krajek. Na specjalnie przygotowanym torze łuczniczym można było poćwiczyć strzelanie z łuku oraz posmakować gotowanych na ognisku potraw. Byliśmy również świadkami pojedynku na miecze i włócznie gockich wojów. Można się było sporo dowiedzieć o życiu i kulturze tych żyjących dawniej plemion.

Osada Słowiańska, to barwna inicjatywa sołectwa Wola Duża i Mała. Surowe lniane stroje i kolorowe wianki na głowach Słowianek, muzyka, taniec i śpiew, a do tego przyjazna, rodzinna atmosfera stworzyły klimat słowiańskiej osady. Gościnni Słowianie przygotowali również kram z regionalnymi przysmakami, który przyciągał smakoszy. Twórcy ludowi z Bukowej – Hanna Głowa, Czesława Myszak, Antoni Frączek i Tadeusz Małysza poprowadzili pokazy ginących rzemiosł i umiejętności. Można się było nauczyć przędzenia lnianych nici na motowidle, obserwować przy pracy łubiarza, który struże i foluje łuby oraz podpatrzeć technikę wykonywania drewnianych łyżek tradycyjną metodą dłubania. Dodatkowo dla dzieci przygotowano darmowy dmuchany park zabaw.

Na placu płonęły ogniska, na których gotował się pęczak z gulaszem i bigos oraz piekły kurczaki w ziołach, a na scenie w tym czasie po biłgorajsku witali gości Zespół Folkowy „Podkowa” i Kapela Ludowa „Krążałka”. W ich wykonaniu można było posłuchać najpiękniejszych piosenek z regionu biłgorajskiego. Krótki przerywnik teatralny przygotowali mieszkańcy Woli, którzy przedstawili humorystyczną scenkę pt. Działalność Międzynarodowego Biura Matrymonialnego. Prezentacje gminnych zespołów śpiewaczych rozpoczął zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Następnie można było posłuchać zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego i zespołu „Zorza” z Dereźni. Na scenie w Dylach zaśpiewali także: Zespół „Stok” z Hedwiżyna, „Lawenda” ze Smólska, „Polne kwiaty” z Dyl, zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, zespół „Więź” z Soli, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej oraz zadebiutował słowiański zespół mieszkańców Woli Dużej i Małej.

Podczas festiwalu zaprezentowaliśmy również dawkę folkloru sąsiednich regionów. Dla dylańskiej publiczności zagrała KAPELA FOLK BAND z Łętowni, prezentując stroje i muzykę regionu rzeszowskiego oraz Kapela Ludowa UROCZYSKO z Krasnegostawu. Na zakończenie do tańca zaprosił wszystkich zespół EWENEMENT.

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

• Biłgorajska Nuta w Dylach