Jubileusz 20. lecia Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu

2017-06-24

20 lat temu Państwo Alicja i Stefan Szmidtowie założyli w Nadrzeczu Fundację Kresy 2000 Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa i Obrazu, miejsce spotkań uznanych artystów polskich i lokalnych artystów ludowych oraz ośrodek kultury dla społeczności lokalnej, turystów i gości. W tym roku w związku z przypadającym Jubileuszem 20. lecia działalności Fundacji Kresy 2000 inauguracja sezonu artystycznego odbyła się w dniach 24 – 25 czerwca 2017 r. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych przyjaciół Fundacji oraz gości.

W kierunku Jubilatów popłynęło wiele życzeń i ciepłych słów. Wśród składających życzenia nie mogło zabraknąć Wiesława Różyńskiego Wójta Gminy Biłgoraj, który doceniając ogromny wkład kulturowy działań Państwa Szmidtów podziękował im za 20-letnią działalność Fundacji Kresy 2000. W imieniu społeczności całej gminy złożył wyrazy uznania za to, że inspirując się zwyczajami i tradycjami wsi biłgorajskiej przyczynili się do kultywowania tradycji, rozwoju kultury ludowej i jej promocji w Polsce. Ciche i spokojne Nadrzecze stało się prężnie działającym ośrodkiem kultury a zarazem przystanią dla artystów z całej Polski. Dziś nadal jest to miejsce przyjazne dla utalentowanych ludzi z regionu biłgorajskiego, a także centrum spotkań artystów profesjonalnych i artystów ludowych – powiedział Wójt.

Tradycyjnie też, jak każdego roku, dwudniowe spotkanie w Nadrzeczu rozpoczęło się pięknymi pieśniami ludowymi ziemi biłgorajskiej wykonanymi przez Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Wystąpił również zaprzyjaźniony z fundacją, światowej sławy tenor Wiesław Ochman w koncercie "Melodie dla Przyjaciół". Towarzyszyła mu Renata Dobosz - mezzosopran oraz Halina Marsolińska - fortepian. Po koncercie odbył się wernisaż Jubileuszowej Wystawy Malarstwa. Można było podziwiać prace artystów, którzy w ciągu 20 lat prezentowali się w Nadrzeczu, m. in. Jerzego Dudy - Gracza, Stanisława Baja, Krystyny Głowniak, Stanisława Mazusia, Józefa Panfila, Franciszka Maśluszczaka, Krzysztofa Pasztuły, Elżbiety Gnyp. Na zakończenie sobotniego wieczoru odbył się koncert Joanny Szczepkowskiej "Ballady i romanse", której towarzyszył instrumentalista Michał Dudziński. Niedzielne spotkanie rozpoczęło widowisko Nocy Świętojańskiej "Sobótka" w wykonaniu 5-latków z grupy XI z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Biłgoraju, pod kierunkiem Agnieszki Piętak. Kolejną atrakcyjną propozycją dla miłośników malarstwa i muzyki było spotkanie z malarzem Kazimierzem Pomagalskim, który na oczach widzów malował obraz przy akompaniamencie Tria Bethovenowskiego z Zamościa.

Spotkanie w Fundacji Kresy 2000 zakończyło się spektaklem "Śluby Panieńskie" w reżyserii i z udziałem Alicji Jachiewicz i Stefana Szmidta oraz Magdaleny Maścianicy, Natalii Matuszek, Damiana Kreta i Zbigniewa Dziducha.

• Jubileusz 20. lecia Fundacji Kresy 2000 w Nadrzeczu