Jubileusz 90-lecia OSP oraz Gminny Mocarz w Korytkowie Dużym

2017-07-10

Uroczystości Jubileuszowe 90-lecia OSP w Korytkowie Dużym w dniu 9 lipca 2017 r. rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Bolesnej w intencji Jubilatów i wszystkich druhów strażaków. O oprawę Mszy Świętej zadbał Chór z Korytkowa Dużego i Strażacka Orkiestra  Dęta z Potoka Górnego oraz strażacy z Korytkowa Dużego.

Po Mszy Świętej zebrani pomaszerowali przez wieś barwną defiladą prowadzoną przez Orkiestrę Dętą pod batutą kapelmistrza Stanisława Stępnia. Za orkiestrą przemaszerowali w pierwszych szeregach Jubilaci – strażacy z Korytkowa Dużego z pocztem flagowym, poczty sztandarowe oraz druhowie z przybyłych jednostek OSP z terenu gminy Biłgoraj, władze samorządowe i goście. Wszyscy przemaszerowali na plac przy remizie OSP, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości jubileuszowych.

Uroczystość zgodnie ze strażackim ceremoniałem poprowadził komendant gminny OSP dh Jan Małysza. Po meldunku, który od prowadzącego przyjął Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP dh Mieczysław Skura, odbyło się oficjalne powitanie gości. Gości powitał i krótki rys historyczny jednostki w Korytkowie Dużym przedstawił Prezes OSP w Korytkowie Dużym dh Franciszek Socha.

Uroczystość w Korytkowie Dużym swoją obecnością zaszczycili: Kapelan Powiatowy OSP ks. Kanonik Krzysztof Gajewski, Poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP i członek Zarządu Wojewódzkiego OSP RP starszy brygadier w stanie spoczynku Mieczysław Skura, Zastępca Komendanta PPSP w Biłgoraju starszy brygadier Mirosław Bury, Komendant Policji w Biłgoraju Ryszard Piłat, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego Jarosław Lipiec, Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, Sekretarz Gminy Biłgoraj Teresa Różańska, Przewodniczący Rady Gminy w Biłgoraju Jan Majewski oraz Radni Gminy Biłgoraj Krzysztof Malec i Wiesław Maciocha.

Ważnym elementem uroczystości jubileuszowych jest wręczenie medali i odznaczeń. Związek Ochotniczych Straży Pożarnych kultywuje ciągłość tradycji w wyróżnianiu zasług, cnót obywatelskich i wybitnych osiągnięć, doceniając poświęcenie Strażaków w służbie dla społeczeństwa. Druhowie OSP Korytków Duży zostali uhonorowani złotymi i brązowymi medalami.

Druhowie Strażacy z Korytkowa Dużego uhonorowani zostali również odznaczeniami za długoletnią służbę.

Gratulacje odznaczonym, jubileuszowe życzenia i upominki dla jednostki OSP z Korytkowa Dużego złożyli: Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, Piotr Olszówka Poseł na Sejm RP,  Jarosław Lipiec Etatowy Członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, Mieczysław Skura Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP i Mirosław Bury Komendant PPSP w Biłgoraju.

Za odznaczenia i wszystkie ciepłe słowa w imieniu odznaczonych podziękował Franciszek Socha Prezes OSP w Korytkowie Dużym. Prezes podkreślił jednocześnie fakt, że długoletnia działalność i prężny rozwój jednostki był możliwy dzięki dobrej współpracy z Komendą PPSP w Biłgoraju, współpracy i wsparciu samorządu gminnego oraz życzliwości i przychylności Wójta Różyńskiego.

Oficjalne uroczystości jubileuszowe zakończył podniosły moment odśpiewania „Roty” i defilada strażaków z orkiestrą. Na zakończenie można było posłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Potoka Górnego pod batutą kapelmistrza Stanisława Stępnia.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lublinie „Za zasługi dla Pożarnictwa”

Złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczony został:

dh Wiesław Myszak s. Juliana - OSP Korytków Duży

Brązowym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:

dh Henryk Wnuk s. Rajmunda - OSP Korytków Duży
dh Piotr Kita s. Jerzego - OSP Korytków Duży

Odznakę za wysługę lat otrzymali druhowie:

Bolesław Wnuk
Jan Kusz
Jan Małysza
Leszek Kita
Krzysztof Kusz
Piotr Socha
Piotr Kita
Wiesław Myszak
Zbigniew Kłodnicki
Jerzy Odrzywolski
Robert Sędłak
Marcin Liwak
Paweł Wnuk
Eugeniusz Kaczor

Po przerwie technicznej rozpoczęły się zmagania siłowe mieszkańców gminy p.n. Gminny Mocarz. W próbie sił wzięły udział trzy czteroosobowe drużyny zawodników z Dąbrowicy, Korytkowa Dużego drużyna z gminy Frampol, Rzeczyce – Warszawa.  Konkurencje siłowe były nie lada wyzwaniem dla zawodników, a poprowadził  je Paweł Kołodziej. Złożyło się na nie: wyciskanie belki, przenoszenie worków, ściana płaczu, zegar i spacer farmera.  Wyczerpujące konkurencje siłowe były przerywane konkurencjami sportowymi dla dzieciaków.

W konsekwencji, nagroda główna w postaci 4 kamer sportowych powędrowała do drużyny Rzeczyce – Warszawa. Piąta kamera, jako nagroda indywidualna Prezesa OSP w Korytkowie Dużym, dla najlepszego zawodnika - za wyciskanie odważnika 16 kg  dostała się Mateuszowi Traczowi, mieszkańcowi Korytkowa Dużego (54 wyciśnięć!).

Po emocjach konkursowych można było ukoić nerwy i zrelaksować się podczas klasycznego koncertu gitarowego młodego i bardzo utalentowanego mieszkańca Korytkowa Dużego Jakuba Kaczora. Przez całe popołudnie dzieci mogły korzystać z loterii maskotek i darmowego dmuchanego parku zabaw, a dorośli mogli wykonać badania pomiarów cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, prowadzone przez Biłgorajski Oddział Koła Diabetyków.

Wieczorem dla miłośników zabawy plenerowej  koncertował zespół MEFFIS.

Organizatorem uroczystości Jubileuszowych i Gminnego Mocarza byli: OSP w Korytkowie Dużym, Wójt Gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju.

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

• Jubileusz 90-lecia OSP oraz Gminny Mocarz w Korytkowie Dużym