Promocja Gminy Biłgoraj w Lubartowie

2017-07-09

9 lipca w Lubartowie odbył się II Lubartowski Przegląd Kultury, Smaków i Rękodzieła Ziemi Lubelskiej.     Na zaproszenie fundacji „Wczoraj i Dziś dla Jutra”, w ramach rozpoczętej wcześniej współpracy, do Lubartowa reprezentować gminę Biłgoraj pojechali członkowie Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach i Zespół „Lawenda” ze Smólska.

Wydarzenie miało miejsce w Amfiteatrze w Parku Miejskim.  Organizatorem przeglądu była Fundacja „Wczoraj i Dziś dla Jutra” i  Lubartowski Ośrodek Kultury, a impreza zorganizowana została pod patronatem Burmistrza Miasta Lubartowa.

Goście z Lubartowa - Fundacja „Wczoraj i Dziś dla Jutra” oraz Stowarzyszenie „Wędrówki Kulinarno – Krajoznawcze” z Lublina, którzy odwiedzili Ciosmy w kwietniu, zauroczeni naszą piękną Ziemią Biłgorajską, jej bogactwem przyrodniczym i kulturowym, tradycjami sitarskimi, rzemiosłem ludowym, biłgorajskim śpiewem i strojem oraz  naszymi niepowtarzalnymi lokalnymi przysmakami, postanowili zapromować naszą kulturę u siebie w Lubartowie.   Mieszkańcy Gminy Biłgoraj byli więc gościem specjalnym II Lubartowskiego Przeglądu Kultury, Smaków i Rękodzieła Ziemi Lubelskiej.

Stowarzyszenie „Dąb” z Ciosmów przygotowało stoisko kulinarne oraz promocyjne Gminy Biłgoraj, a  Zespół „Lawenda” zaprezentował się na scenie. Piękne pieśni ludowe z naszego regionu, stroje sitarskie  i uroda smólszczanek zjednały sobie serca zgromadzonej publiczności. Również tradycyjne przysmaki biłgorajskie, przygotowane przez ciosmańskie gospodynie okazały się hitem lubartowskiego przeglądu i „rozchodziły się w mgnieniu oka”. Nasze tradycyjne potrawy tak smakowały w Lubartowie,  że gołąbki z kaszy gryczanej z grzybami, zwane u nas łupciami lub hołubciami pani Elżbiety Ciosmak zdobyły II nagrodę w konkursie Na najsmaczniejsze Danie Regionalne i Najsmaczniejsze Danie z Ryb Słodkowodnych.

Spotkanie w Lubartowie było też okazją do zaprezentowania tradycji sitarskich i stroju biłgorajsko – tarnogrodzkiego. O bogactwie kultury ludowej Ziemi Biłgorajskiej mieszkańcom Lubartowa i przybyłym gościom opowiedziała Helena Szado – Oleksak Prezes Stowarzyszenia „Dąb” w Ciosmach.

Pozytywne wrażenia, jakie pozostawili po sobie w Lubartowie oraz te, z którymi wrócili uczestnicy wyjazdu dają nadzieję, że to dopiero dobry początek i nasza współpraca będzie się owocnie rozwijać.

• Promocja Gminy Biłgoraj w Lubartowie