Grupa Folklorystyczna Pokolenia

2017-08-07

Grupa Folklorystyczna POKOLENIA to osoby dorosłe , mieszkańcy miasta Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół, swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój czas dla siebie realizują poprzez uprawianie tańca i śpiewu. Zajęcia te traktują jako radość życia, miejsce spotkań z przyjaciółmi o takich samych zainteresowaniach, poznawanie tradycji i kultury własnego regionu i innych narodów, a także jako świetną przeciwwagę dla stresów wynikających z pracy zawodowej. Grupa działa w Biłgorajskim Centrum Kultury  od X 2012r. W zespole tańczą i śpiewają osoby dorosłe, pracujące zawodowo  jako nauczyciele, informatycy, prawnicy,  architekci, urzędnicy, osoby prowadzące własne biznesy  i inni.   Taniec ludowy i kultura tradycyjna  łączą grupę , pozwalając  im rozwijać swoje zainteresowania, oraz interesująco spędzać wolny czas. Zespół dużo koncertuje zarówno w mieście Biłgoraju jak i za granicą. Pokolenia  koncertowały na Węgrzech, w Szwecji - w Sztokholmie, w   Szwajcarii - w Zurychu, w Niemczech , na Litwie,  Białorusi ,  we Lwowie na Ukrainie i w Stropkovie na Słowacji.  W październiku 2017r grupa wyjedzie do Dublina na Dzień Polskiego  i Irlandzkiego Folkloru.

W swoim repertuarze grupa prezentuje:

Tańce narodowe - polonez, mazur, kujawiak, oberek

Tańce regionalne: obrazek taneczny pożegnania i powitania sitarzy biłgorajskich, tańce rzeszowskie, tańce lasowiackie, tańce lubelskie.

Tańce innych nacji zamieszkujących dawny Biłgoraj: obrazek taneczny wesele żydowskie, taniec ukraiński hopak, tańce estrady cygańskiej.

Założycielem  i choreografem zespołu jest Anna Iskra

• Grupa Folklorystyczna Pokolenia