Rozśpiewani w tradycji - warsztaty białego śpiewu

2017-09-20

Biały śpiew to specyficzny rodzaj śpiewu, zwany także śpiewokrzykiem. Jest to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Kładzie szczególny nacisk na natężenie dźwięku i przenikliwość, co wynika z ludowego charakteru techniki odpowiadającej potrzebom wykonawstwa w sytuacjach typowych dla życia wsi (otwarte przestrzenie bądź zatłoczone i gwarne pomieszczenia). Jest w zasadzie wykorzystaniem techniki krzyku do wydobywania melodii.

W gminie Biłgoraj od 35 lat działa Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, który kultywuje tradycje białego śpiewu i posiada bogaty repertuar tradycyjnych pieśni biłgorajskich. Chcielibyśmy kontynuować tą piękną biłgorajską tradycję i przekazać młodzieży umiejętności śpiewania białym głosem oraz  zapoznać z repertuarem pięknych biłgorajskich pieśni.

Celem projektu „Rozśpiewani w tradycji” jest  kultywowanie tradycji muzycznych  Ziemi Biłgorajskiej, poprzez zachowanie umiejętności śpiewania białym głosem, wyjątkowym i charakterystycznym dla naszego regionu oraz ocalenie od zapomnienia repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich.

Działania projektowe realizowane będą w dwóch szkołach - w Szkole Podstawowej w Woli Dereźniańskiej i w Zespole Szkół w Soli i obejmą warsztaty z technik białego śpiewu, naukę repertuaru tradycyjnych pieśni biłgorajskich, wspólne występy młodzieży z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej oraz  utworzenie młodzieżowej  grupy śpiewaczej,  kultywującej lokalne tradycje.

Harmonogram działań:

1.      Warsztaty z technik białego śpiewu, ćwiczenia z higieny i emisji głosu – 20 i 27 września 2017 r. Zajęcia poprowadzi  instruktor białego śpiewu pani Marta Graban - Butryn

2.      Warsztaty nauki pieśni biłgorajskich -  październik 2017 r. - Zajęcia z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej.

3.      Wspólne występy Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej z Młodzieżą w obydwu szkołach Październik/Listopad

4.      Wspólny występ Zespołu z Młodzieżą podczas uroczystości gminnej – Jesienna Biesiada Kulturalna w Korytkowie Dużym -11 Listopada 2017 r.

Zgodnie z harmonogramem w  środę 20 września odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty białego śpiewu. Warsztaty śpiewu tradycyjnego z elementami emisji i higieny głosu to praca nad techniką śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystyczną dla śpiewu wiejskiego w kulturach tradycyjnych. Zajęcia są nie tylko procesem opanowywania konkretnego repertuaru pieśniowego, ale przede wszystkim pracą nad stylem wokalnym oraz poszerzaniem wiedzy o kompetencjach kulturowych, niezbędnych do zrozumienia specyfiki śpiewu wiejskiego, jego funkcjonalności i zawartości symbolicznej. Głównym celem zajęć jest przede wszystkim “rozśpiewanie” uczestników, przygotowanie do wejścia w specyfikę śpiewu tradycyjnego oraz zachęta do poznania i zgłębiania walorów swojego głosu.

Warsztaty przeprowadzono  w dwóch szkołach - w Woli Dereźniańskiej i w Soli.  Wzięło w nich udział ok. 50 uczniów z klasy IV,V,VI i VII, którym bliskie są tradycje Ziemi Biłgorajskiej,  którzy lubią śpiewać i chcieliby realizować swoje muzyczne pasje.  Poprowadziła je instruktor białego śpiewu pani Marta Graban – Butryn.  Na kolejne warsztaty z panią Martą zapraszamy już za tydzień, w środę 27 września b.r.

Projekt „Rozśpiewani w tradycji” realizowany przez Zespół Folkowy „Podkowa” i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju  został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i partnerów Gminę Biłgoraj oraz Miasto Gmina Biłgoraj.

• Rozśpiewani w tradycji - warsztaty białego śpiewu