Święto kultury w BCK - Powiatowy Dzień Twórcy Kultury

2017-10-08

W niedzielę 8 października w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się podwójna uroczystość, która zgromadziła działaczy kultury z terenu powiatu biłgorajskiego.  W tym dniu zorganizowano bowiem Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej  i Powiatowy Dzień Twórcy Kultury.

Organizatorem   Powiatowego Dnia Kultury jest Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Starosta biłgorajski Kazimierz Paterak wręczył animatorom i twórcom kultury okolicznościowe statuetki i podziękowania za działalność artystyczną, wkład w tworzenie współczesnej kultury i kultywowanie tradycji na terenie Powiatu Biłgorajskiego. Nagrody  otrzymały osoby indywidualne i zespoły.

Z gminy Biłgoraj wyróżnienie za działalność  na rzecz społeczności lokalnej odebrał Dominik Róg.

Dominik Róg - absolwent historii Uniwersytetu  Jagiellońskiego. Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Brodziakach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej WIR. Pasjonat historii, regionalista, dziennikarz. Pomysłodawca, autor projektów i inicjator działań na rzecz społeczności lokalnej. Organizator Pikników Historycznych w Brodziakach oraz Spotkań z Historią w Gminie Biłgoraj. Autor publikacji „Zabrali nam dzieciństwo - wspomnienia wojenne mieszkańców podbiłgorajskich wsi” oraz  „Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej - część I”, obejmującej tereny lasów tereszpolskich, część lasów biłgorajskich oraz część lasów aleksandrowskich, na której zaznaczono miejsca partyzanckich obozów, bitew i potyczek, mogił i pomników, gajówki oraz inne lokacje związane z II wojną światową. Dominik nadal zbiera i opracowuje wspomnienia wojenne najstarszych mieszkańców podbiłgorajskich wsi, aby ocalić od zapomnienia przeżycia świadków historii i utrwalić je w następnej publikacji. Przeprowadza  także kolejne  badania terenowe,  przygotowując się do wydania części II „Partyzanckiej Mapy”, obejmującej tym razem lasy józefowskie. Autor artykułów dotyczących historii regionu biłgorajskiego zamieszczanych w tygodniku „Echa Roztocza” i Kwartalniku Gminy Biłgoraj „Kultura”.

Gratulujemy zasłużonego wyróżnienia!

• Święto kultury w BCK - Powiatowy Dzień Twórcy Kultury