Jesienna Biesiada Kulturalna w Korytkowie Dużym

2017-11-11

W sobotnie popołudnie 11 listopada  mieszkańcy gminy Biłgoraj spotkali się jak co roku, już po raz dwudziesty drugi, by wspólnie świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Stało się już tradycją, że w Gminie Biłgoraj  uroczystość ta przybiera formę  Jesiennej Biesiady Kulturalnej.

W tym roku uroczystość listopadową poprzedziły warsztaty kulinarne, zorganizowane dla mieszkańców przez OSP w Korytkowie Dużym. Przygotowane podczas warsztatów potrawy posłużyły jako poczęstunek dla uczestników 22 Jesiennej Biesiady Kulturalnej. Organizacja warsztatów została dofinansowana przez  Lokalną Grupę Działania Ziemia  Biłgorajska.

Gości powitał Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj. W spotkaniu w Korytkowie Dużym wzięli udział mieszkańcy Korytkowa Dużego i okolicznych miejscowości, gminne zespoły śpiewacze oraz wielu znakomitych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością:  dr Janina Biegalska z Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, prof. Jan Adamowski Kierownik Zakładu Kultury Polskiej na UMCS w Lublinie, Katarzyna Fus – Dyrektor ROPS w Lublinie, Roman Kasperek – Kierownik ROPS, Dariusz Wolanin Radny Powiatu Biłgorajskiego, Ryszard Korniak Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Mateusz Bury  Prezes BARR SA, Marzena Mroczkowska Prezes LGD Ziemia Biłgorajska i Dyrektor GOPS w Biłgoraju, Halina Wlaź Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Jan Majewski Przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj, Wiesław Niemiec Wiceprzewodniczący RG, Krzysztof Malec, Maria Raduj, Jacek Haraf - Radni GB, Sołtysi z terenu gminy Biłgoraj, Paweł Grabias, Małgorzata Wasilewska, Małgorzata Kanar, Elżbieta Kaczorowska – Więcław, Mariusz Łęcki, Waldemar Zajączkowski - Dyrektorzy Szkół. Przybyli również księża z okolicznych parafii: ks. Kanonik Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii w Korytkowie Dużym, ks. Marek Kuśmierczyk, proboszcz parafii w Gromadzie i ks. Józef Bednarski, proboszcz parafii w Dąbrowicy.

Świętowanie Dnia Niepodległości w Gminie Biłgoraj rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Soli i złożeniem wieńców pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Uroczystości w Korytkowie Dużym rozpoczął przepiękny patriotyczny montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym. Poruszający serca Apel Poległych przygotowali druhowie strażacy z OSP w Korytkowie Dużym. Apel odczytał prezes OSP druh Franciszek Socha.

W konkursie o Nagrodę im. Ireny Potockiej wzięło udział 13 gminnych zespołów: Chór z Korytkowa Dużego, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, Zespół KGW z Dąbrowicy, „Stok” z Hedwiżyna, „Lawenda” ze Smólska, Zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, „Polne kwiaty” z Dyl, Zespół śpiewaczy z Bidaczowa, „Więź” z Soli, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, „Zorza” z Dereźni, „Czeremcha” z Gromady i zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej. W tym roku zespoły miały zaprezentować dawne wiejskie zajęcie i tradycyjną pieśń biłgorajską. Wszyscy zaliczyli egzamin celująco. Uczestnicy biesiady mieli bowiem możliwość zobaczyć jak wyglądały dawniej czynności dnia codziennego, takie jak golenie brzytwą, opieka nad dzieckiem, pranie na tarze, wyciskanie sera, przędzenie, obieraczki, grabienie ściółki, czy struganie łubów. Zaprezentowana została ponadto okolicznościowa twórczość artystyczna taka jak wicie palmy, czy pisanie  pisanek wielkanocnych oraz obrzęd weselny pokazujący wianczyny.

Komisja pracowała w składzie prof. Jan Adamowski, dr Janina Biegalska, Bożena Bednarczuk i Michał Giza.  Po obejrzeniu wszystkich prezentacji konkursowych Nagrodę im. Ireny Potockiej przyznała zespołowi „Więź” z Soli za „Wianczyny” i pieśń „Jest drożyna jest”. Ponadto komisja postanowiła wyróżnić zespół „Jarzębina” z Bukowej, za „Struganie łubów” i pieśń „A tam w lesie przy gościńcu” i zespół „Zorza” z Dereźni za „Korbon”, czyli opiekę nad dzieckiem i pieśń „Tu dunaj”.

Gminna uroczystość w Korytkowie Dużym stworzyła również możliwość do podsumowania projektu „Rozśpiewani w tradycji”. Był to wspólny występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej z Zespołem Śpiewaczym z Rudy Solskiej. Na korytkowskiej  scenie  zaprezentowali tradycyjne pieśni biłgorajskie z repertuaru Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej.

Koncert zespołu THE FREEBORN BROTHERS spodobał się chyba wszystkim uczestnikom biesiady. Energetyczne, melodyjne kawałki tego rzeszowskiego zespołu, zagrane ze słowiańskim sercem i bałkańską duszą porwały do zabawy każdego, niezależnie od wieku, czy muzycznego gustu.

Po pysznym poczęstunku przygotowanym przez gościnnych gospodarzy do tańca zaprosił wszystkich zespół VOLVEREMOS.

Najserdeczniejsze podziękowania za gościnność, pracę i zaangażowanie włożone w organizację i przygotowanie biesiady kierujemy do Strażaków Ochotników z Korytkowa Dużego z Prezesem Franciszkiem Sochą i Naczelnikiem Krzysztofem Bednarzem na czele, Chóru z Korytkowa Dużego, Dyrektora Pawła Grabiasa, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów  Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym.

• Jesienna Biesiada Kulturalna w Korytkowie Dużym