XXVIII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ
2017-12-15
15 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła w Dereźni Solskiej, 80 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprezentowało swoją wiedzę o historii, zabytkach, walorach przyrodniczo-kulturowych powiatu biłgorajskiego w XXVIII Konkursie Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej
Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorami konkursu byli Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju-Filia Biblioteczna w Dereźni.
Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała Zofia Bielak, dyrektor SP w Dereźni Solskiej.
Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych z SP nr 1 im. Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, SP im. Jana Pawła II
w Księżpolu, SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, SP w Korczowie, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie i SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej.
W kategorii gimnazjów rywalizowali przedstawiciele: Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Biłgoraju, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Gimnazjum w Dąbrowicy, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie, Gromadzie i Dereźni Solskiej.
Reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych to uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, Zespołu Szkół Budowlanych
i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ i Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej, drużynowej wszyscy uczestnicy rozwiązywali test opracowany przez Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju
i nauczyciela SP nr 1 w Biłgoraju.
Komisja konkursowa wyłoniła w każdej kategorii zespoły uczniowskie z najwyższą liczbą punktów.
Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych (11 drużyn):
I miejsce – Katarzyna Dyndał, Aleksandra Solak, Arkadiusz Cios z SP w Korczowie (opiekun Dorota Lisiecka),
II miejsce – Emilia Kapka, Martyna Węgrzyn, Patryk Przytuła z SP w Dereźni Solskiej (opiekun Małgorzata Palikot),
III miejsce – Julia Bielak, Liliana Kapka, Mateusz Obszański z SP w Dereźni Solskiej (opiekun Małgorzata Palikot),
IV miejsce – Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr, Mateusz Szuper z SP w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),
V miejsce ex aequo – Julia Paszko, Zuzanna Rębacz, Jakub Konieczny z SP w Lipinach Dolnych (opiekun Anna Lipiec); Alicja Nizio, Maria Wróbel, Sebastian Gęborys z ZS im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym (opiekun Anna Osuch).
Wyniki w kategorii uczniów gimnazjum (10 drużyn):
I miejsce – Karolina Rak, Anna Pędziwiatr, Katarzyna Brzuska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),
II miejsce – Zuzanna Niemiec, Zuzanna Kimak, Szymon Łubiarz z Gimnazjum w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),
III miejsce – Klaudia Ćwikła, Marcin Żmijan, Łukasz Styk z Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju (opiekun Danuta Kutryn),
IV miejsce – Julia Jakubowska, Andrzej Krup, Szymon Droździel z Gimnazjum w Dąbrowicy (opiekun Monika Frąk),
V miejsce – Martyna Biernat, Magdalena Mazurek, Klaudia Markiewicz z Gimnazjum w Hedwiżynie (opiekun Ewa Łosiewicz).
Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych (5 drużyn):
I miejsce – Patrycja Sprysak, Klaudia Mazgal, Klaudia Mucha z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju (opiekun Kinga Birut-Solak),
II miejsce ex aequo – Angelika Rak, Magdalena Małysz, Katarzyna Rapa z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (opiekun Jan Maciocha); Kornelia Antosz, Kinga Rarata, Dominik Paluch z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Dariusz Pyzio),
III miejsce – Weronika Chuda, Dominika Dec, Dominika Derewlak z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Beata Pieczonka).
Uczestnicy konkursu mieli możliwość pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych wiadomości, gdyż podczas pracy komisji konkursowej Piotr Kiełbasa zaprezentował film pt. „Andrzej Kiszka – Żołnierz Niezłomny”, a Jan Paluch, regionalista i twórca kapliczek w powiecie biłgorajskim opowiedział o tworzeniu i rodzajach kapliczek.
Kolejna część rywalizacji przebiegała w kategorii indywidualnej, wzięli w niej udział uczniowie z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w eliminacjach pisemnych. Konkurencja prowadzona przez wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju Andrzeja Czacharowskiego polegała na rozpoznawaniu kapliczek i krzyży przydrożnych Ziemi Biłgorajskiej.
Indywidualni zwycięzcy II etapu:
Szkoły podstawowe (34 uczestników):
I miejsce ex aequo – Katarzyna Dyndał i Arkadiusz Cios (SP w Korczowie),
II miejsce ex aequo – Julia Bielak i Patryk Przytuła (SP w Dereźni),
III miejsce ex aequo – Kinga Kaziród (SP w Księżpolu) i Sebastian Gęborys (SP w Majdanie Starym),
IV miejsce ex aequo – Martyna Węgrzyn (SP w Dereźni) i Mateusz Szuper (SP w Księżpolu).
Gimnazja (30 uczestników):
I miejsce – Anna Pędziwiatr (Gimnazjum w Księżpolu),
II miejsce ex aequo – Karolina Rak (Gimnazjum w Księżpolu) i Szymon Łubiarz (Gimnazjum w Dereźni),
III miejsce – Szymon Droździel (Gimnazjum w Dąbrowicy),
IV miejsce ex aequo – Marcin Żmijan i Łukasz Styk (Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju),
V miejsce – Antoni Kraczowski (Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju).
Szkoły ponadgimnazjalne (16 uczestników):
I miejsce – Klaudia Mazgal (KLO w Biłgoraju),
II miejsce – Agnieszka Okoń (RCEZ w Biłgoraju),
III miejsce – Patrycja Sprysak (KLO w Biłgoraju),
IV miejsce ex aequo – Kinga Rarata i Kornelia Antosz (ZSBiO w Biłgoraju),
V miejsce – Magdalena Małysz (LO im. ONZ w Biłgoraju).
Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Jarosław Piskorski, wicestarosta powiatu biłgorajskiego i Marian Kurzyna, prezes Oddziału PTTK w Biłgoraju.
Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom, a opiekunom składają wyrazy uznania za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych.