XIV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie

2018-01-21

W niedzielę 21 stycznia remiza OSP w Hedwiżynie wypełniła się śpiewakami z terenu gminy Biłgoraj. Wśród artystów amatorów znaleźli się zarówno ci najmłodsi jak i starsi wykonawcy. Wystąpiły zespoły dziecięce, młodzieżowe oraz dorośli wykonawcy. W konkursowym przeglądzie kolęd i pastorałek  wzięło udział 20 zespołów.

Wszystkich przybyłych na spotkanie z kolędą w Hedwiżynie powitał Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, który korzystając z okazji pierwszego integracyjnego noworocznego spotkania złożył zgromadzonym mieszkańcom gminy i gościom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz życzenia zdrowia i pociechy z wnuków dla babć i dziadków z okazji przypadającego w tym dniu ich święta.

Z zaproszenia do Hedwiżyna skorzystali: Jarosław Lipiec Etatowy Członek Zarządu Rady Powiatu w Biłgoraju i Stanisław Lewandowski Radny Powiatu Biłgorajskiego, Zastępca Wójta Wojciech Dziduch, Przewodniczący Rady Gminy Jan Majewski, Wiceprzewodniczący RG Wiesław Niemiec, Radni gminni: Maria Raduj, Krzysztof Malec, Jacek Haraf, Marek Sprysak, Dyrektorzy gminnych szkół: Małgorzata Wasilewska, Małgorzata Kanar, Elżbieta Kaczorowska – Więcław i Waldemar Zajączkowski. W spotkaniu uczestniczyli również księża: ks. Piotr Sobczuk – Proboszcz Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Hedwiżynie, ks. Kanonik Krzysztof Jankowski – Proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Soli, ks. Marek Kuśmierczyk – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie i ks. Kanonik Józef Bednarski Proboszcz Parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowicy.

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek rozpoczęło przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie pod kierunkiem ks. Piotra Sobczuka, a w konkursie kolęd i pastorałek wzięły udział wszystkie gminne zespoły i 4 grupy dziecięce. Każdy zespół prezentował  dwa utwory.  Wszystkie zespoły ze względu na przygotowany różnorodny repertuar, jak i artystyczną jakość wykonania zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny.

W kategorii zespołów młodzieżowych zaprezentował się: Zespół „Kolędnicy” ze Szkoły Podstawowej w Dereźni, przygotowany przez panią Alicję Chołyst, Zespół „Rudzianeczki” ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej, opiekun pani Monika Kowal, Zespół ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie, prowadzony przez pana Roberta Sareckiego i Schola z Hedwiżyna, przygotowana przez ks. Piotra.

W kategorii dorośli wykonawcy wystąpiły zespoły śpiewacze, chór oraz dwie kapele. Mieliśmy przyjemność posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu „Lawenda” ze Smólska, Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej, zespołu śpiewaczo – obrzędowego „Jarzębina” z Bukowej, Męskiego Zespołu Śpiewaczego z Bukowej, zespołu „Czeremcha” z Gromady, zespołu „Zorza” z Dereźni, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespołu „Więź” z Soli, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, zespołu śpiewaczego z Bidaczowa, KGW z Dąbrowicy, „Polne kwiaty” z Dyl i zespołu gospodarzy, czyli „Stok” z Hedwiżyna. W konkursie ponadto wziął udział Chór z Korytkowa Dużego, Kapela Ludowa „Krążałka” i Zespół Folkowy „Podkowa”.

Komisja składająca się z przedstawicieli wszystkich zespołów biorących udział w konkursie po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiła w kategorii zespołów młodzieżowych przyznać I Nagrodę Scholce z Hedwiżyna, II Nagrodę zespołowi z Gromady, a III Nagrodę ex aequo otrzymał zespół „Rudzianeczki” z Woli Dereźniańskiej i „Kolędnicy” z Dereźni. W kategorii zespołów dorosłych I Nagrodę wyśpiewał Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, II Nagrodę otrzymał zespół „Stok” z Hedwiżyna, a III Nagroda powędrowała do Chóru z Korytkowa Dużego. Wyróżnieniem komisja uhonorowała zespół „Czeremcha” z Gromady.

Gościnnie w Hedwiżynie wystąpił zespół rodzinny państwa Oleszczaków z Korczowa, a koncert piosenek ludowych i biesiadnych do wspólnego śpiewania zaproponował uczestnikom przeglądu zespół „Zbieranina”, czyli połączone siły zespołu folkowego „Podkowa” i muzyków z zespołu z Obszy. Po kolacji do tańca zaprosił wszystkich zespół The Tonacja.

Organizatorem XIV Gminnego Przeglądu Kolęd jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz OSP w Hedwiżynie, Zespół „Stok” z Hedwiżyna, Szkoła Podstawowa w Hedwiżynie i Mieszkańcy Hedwiżyna.

Wyrazy uznania i serdeczne podziękowania dla wszystkich współorganizatorów za trud przygotowania tej gminnej uroczystości, za cały wkład pracy i okazaną gościnność. Dziękujemy pani Sołtys Justynie Jargieło, pani kierownik Zofii Sławińskiej - Wasąg i całemu zespołowi „Stok”, druhom strażakom z panem prezesem Krzysztofem Sitarzem na czele, ks. Proboszczowi Piotrowi, nauczycielom, dyrekcji i uczniom Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie za przygotowanie Jasełek i oprawy plastyczno - muzycznej przeglądu.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za wsparcie naszego wydarzenia: Państwu Wasąg - Zakład Mięsny „Wasąg” w Hedwiżynie, Ciastkarni Państwa Jamińskich z Biłgoraja oraz Piekarni Państwa Mudów i Kulanica z Biłgoraja.

• XIV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Hedwiżynie