Smólsko teatrem słynie

2018-04-06

Teatr wszechstronnie rozwija, uczy wrażliwości i sprawia, że świat staje się ciekawszy, a życie bogatsze w przeżycia i doznania. Jest idealnym sposobem wyrażania uczuć i zaspokaja indywidualne potrzeby człowieka, jak potrzebę doznawania przeżyć, potrzebę twórczości, potrzebę ekspresji. Jest też nosicielem określonych treści, czasem niekoniecznie łatwych w odbiorze, ale dzięki temu pomaga kształtować właściwe postawy życiowe. Ponadto uczestnictwo w spektaklu powoduje wrastanie człowieka w kulturę, co z kolei stwarza poczucie więzi z przeszłością kulturalną społeczeństwa.

6 kwietnia, już po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej w Smólsku odbyły się Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne. W konfrontacjach wzięło udział 11 teatrzyków szkolnych z terenu gminy Biłgoraj: z Bukowej, Ciosmów, Starego Bidaczowa, Dąbrowicy, Dereźni, Gromady, Hedwiżyna, Korytkowa Dużego, Soli, Woli Dereźniańskiej i Smólska. Organizatorem tego wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Szkoła Podstawowa w Smólsku.

Cele konfrontacji to rozbudzanie zainteresowania teatrem, dbałość o kulturę słowa, kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw twórczych oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości.

Komisja konkursowa w składzie Maryla Olejko i Lidia Grabowska po obejrzeniu 11 spektakli postanowiła nagrodzić i jednocześnie nominować na Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie 4 następujące grupy teatralne:

I nagroda – Teatrzyk U2 ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie za spektakl pt. „Śmiecie”, wg scenariusza na podst. tekstów J. Kofty, M. Samozwaniec, K. Legowicz, w reżyserii Małgorzaty Procner i Roberta Sareckiego,

II nagroda – Teatrzyk ze Szkoły Podstawowej w Smólsku za spektakl pt. Ekologiczna Królewna”, przygotowany pod kierunkiem Haliny Pintal i Iwony Paluch,

III nagroda ex aequo:

Teatrzyk Szkolny z Korytkowa Dużego za spektakl „Śnieżny kryzys w Białym Dole”, wg scenariusza Mariusza Niemyckiego, przygotowany pod kierunkiem Julii Adamek,

- Teatrzyk z Zespołu Szkół w Soli za sztukę „Mucha i karaluch”, wg scenariusza Joanny Koper na podst. wiersza Leszka Sulimy Ciundziewickiego, przygotowane pod kierunkiem: Joanny Koper i Elżbieta Zań.

Ponadto komisja przyznała 3 wyróżnienia dla:

- Teatrzyku ze Szkoły Podstawowej w Woli Dereźniańskiej za „Baśń nocy świętojańskiej”, wg scenariusza Anny Przytuła – Gol w oparciu o utwór I. Kraszewskiego,

przygotowaną pod kierunkiem Anny Przytuła – Gol i Moniki Kowal,

- Teatrzyku szkolnego w Dereźni za spektakl „W poszukiwaniu szczęścia”, wg scenariusza Wioletty Piaseckiej, w reżyserii Alicji Chołyst,

- Teatrzyku ze Szkoły Podstawowej w Hedwiżynie, za „Bez maski”, wg scenariusza Katarzyny Cichockiej, przygotowany pod kierunkiem Marty Szuper.

Za wyróżniające się kreacje aktorskie nagrody rzeczowe otrzymali:

Laura Rapa i Samuel Bartosiński z Dereźni, Julia Ćwikła ze Starego Bidaczowa, Krystian Skubis z Gromady i Franciszek Bienia z Soli.

Wszystkie grupy teatralne otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe za udział w konkursie.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach eliminacji.

• Smólsko teatrem słynie