Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej - cz.II

2018-04-11

Powstała kolejna część Partyzanckiej Mapy Puszczy Solskiej, która tym razem obejmuje tereny lasów józefowskich. Na mapie zaznaczone są m.in. miejsca placówek partyzanckich, akcji dywersyjnych, bitew i potyczek, pacyfikacji, schronów ludności cywilnej, a także lokacje związane z tragiczną akcją Sturmwind II w czerwcu 1944 r. – przemarsz zgrupowania AK-BCh z lasów tereszpolskich pod Osuchy oraz miejsca przebić nad Sopotem podczas bitwy pod Osuchami.

Mapa powstała w ramach projektu realizowanego w 2017 r. przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brodziakach i Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja, dofinansowanego  ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Nadleśnictwo Józefów i Lokalną Grupę Działania „Ziemia Biłgorajska”. Opracowaniem merytorycznym mapy zajął się Dominik Róg, członek OSP w Brodziakach i GRH „Wir” z Biłgoraja. Duży wkład w powstanie Mapy miał Władysław Futyma z Osuch, pasjonat dziejów lasów józefowskich oraz Nadleśnictwo Józefów, które kilka lat temu oznaczyło najważniejsze miejsca drogowskazami i tablicami informacyjnymi.

Pierwszym etapem tworzenia Mapy były badania terenowe, przeprowadzone przez Grupę Badawczą, w której skład weszli członkowie GRH „Wir” oraz OSP w Brodziakach. W ramach działań Grupy Badawczej przeprowadzono dwa piesze Rajdy Partyzanckie, śladami II-wojennej historii w lasach józefowskich. Wyniki wypraw terenowych zostały skonfrontowane ze źródłami historycznymi i opracowaniami. Oprócz strony kartograficznej mapa zawiera także opisy partyzanckich obozów, wybranych bitew i akcji dywersyjnych oraz tragicznych losów mieszkańców leśnych wsi w Puszczy Solskiej.

Mapa w wersji papierowej została wydrukowana w ilości 1000 egzemplarzy i przekazana do szkół, bibliotek oraz instytucji kultury. Publikacja jest także dostępna dla zainteresowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Biłgoraju oraz w biurze Lokalnej Grupy Działania „Ziemia  Biłgorajska” w Biłgoraju (ul. Sikorskiego 12/42).

• Partyzancka Mapa Puszczy Solskiej - cz.II