Niech żyje bal... XIV Turniej Wsi w Okrągłym

2018-06-03

Za nami kolejny Turniej Wsi. W słoneczne niedzielne popołudnie 3 czerwca na boisku wiejskim w Okrągłym odbył się XIV Turniej Wsi. W tym roku w celu uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowany został pod hasłem „Niech żyje bal … Tanecznym krokiem w Niepodległość”.

Celem Turnieju Wsi w Okrągłym jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, a także promocja poszczególnych sołectw oraz bogactwa kulinarnego i kulturalnego Gminy Biłgoraj. Organizatorem turnieju jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Mieszkańcy Okrągłego i Pizzeria Safari w Soli.

W ramach Turnieju Wsi w Okrągłym odbyły się również symboliczne obchody Święta Ludowego, święta Ruchu Ludowego, wsi polskiej i jej mieszkańców, przypadającego w okresie Zielonych Świątek.

Uroczystości w Okrągłym powitaniem uczestników i gości rozpoczął Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, jednocześnie Prezes Zarządu Powiatowego Stronnictwa L udowego. Głos zabrała również Poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska. W spotkaniu wzięła także udział Kamila Pisklak, Asystent Poseł Agaty Borowiec, ludowcy z terenu powiatu biłgorajskiego, Księża Proboszczowie, ks. Kanonik Krzysztof Jankowski z Soli i ks. Marek Kuśmierczyk z Gromady, Radni i Sołtysi Gminy Biłgoraj, Dyrektorzy szkół gminnych, Dyrektorzy jednostek organizacyjnych i Kierownicy referatów w GB oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i miasta Biłgoraj.

W turnieju wsi drużyny, często wielopokoleniowe, walczą o tytuł Najlepszego Sołectwa w Gminie Biłgoraj poprzez rywalizację w różnorodnych konkurencjach sprawnościowych, popisach artystycznych oraz w konkursie kulinarnym. W Turnieju Wsi 2018 wystartowało 8 drużyn. Swój udział zgłosiła Andrzejówka, Ciosmy, Dąbrowica, Dereźnia Solska, Dereźnia Zagrody, Gromada, Korczów i Okrągłe. Zmagania drużyn oceniały 2 niezależne komisje, które pracowały w następującym składzie. Stoiska kulinarne oceniali: pani Monika Dominik, Stefan Krauz i Andrzej Klucha, nad konkurencjami turniejowymi czuwały panie: Ewa Maciocha, Bożena Bednarczuk i Anna Wachowicz.

Zgodnie z tradycją turniej rozpoczął się barwnym korowodem, czyli prezentacją poszczególnych drużyn, zwaną paradą. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. Mój ulubiony bohater narodowy lub scenka historyczna. W konkurencjach sprawnościowych na torach młodzież i dorośli rywalizowali w zadaniach drużynowych, takich jak porwanie białogłowy, pije Kuba do Jakuba, bitwa o zamek, wyścigi wojów, czy rozwijanie wartościowych papierów. Były to konkurencje mierzalne, liczył się czas wykonania zadania, lub długość rzutu. Nad prawidłowym ich przebiegiem czuwała komisja i stoperowicze.

Konkursy sceniczne to prezentacje artystyczne - pokazy tańców narodowych i tematycznych, spójnych z prezentowaną epoką lub wybranym przez drużynę motywem przewodnim balu oraz scenki teatralne obrazujące wybraną epokę, czy klimat balu. Te artystyczne prezentacje drużyn dały nam możliwość doskonałej zabawy, ale przede wszystkim wzbudziły szczery podziw dla pracy, zaangażowania i talentów zarówno aktorskich jak i tanecznych mieszkańców naszej gminy. A w konkursach tych prezentowali się zarówno dorośli, jak i najmłodsi mieszkańcy wsi, uczniowie szkół podstawowych i gminnych przedszkoli.

W konkurencjach turniejowych pierwszą nagrodę, zdobywając 55 pkt, wygrała Dąbrowica, II nagroda, za 51 pkt, przypadła drużynie z Korczowa, a trzecia nagroda za uzyskane 45 pkt trafiła do drużyny z Gromady. Drużyna z Andrzejówki zdobyła 44 punkty, Ciosmy – 43 pkt, Dereźnia Solska – 41 pkt, Dereźnia Zagrody – 40 pkt, a Okrągłe – 26 pkt.

Stoiska kulinarne przyciągały oko smakoszy zarówno niepowtarzalnym wyglądem kramów i potraw, jak i smakiem serwowanych lokalnych specjałów. Suto zastawione stoły uginały się pod ciężarem ilości i jakości wystawionych smakołyków. Na turnieju wsi można było popróbować wszelkich naszych wyjątkowych biłgorajskich smaków, dzięki temu, że mieszkańcy wciąż kultywują tradycje kulinarne swojego regionu.

W konkursie kulinarnym zwyciężył Korczów, II nagroda przypadła Dąbrowicy, a III miejsce ex aequo zdobyła Gromada i Okrągłe.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesów, wszystkim drużynom gratulujemy świetnej prezentacji i promocji swoich sołectw. Serdecznie dziękujemy drużynom za udział w konkursie i doskonałą zabawę.

Oprawę artystyczną Turnieju Wsi zapewniła Lwowska Rewia Kabaretowa „Viva Miraż” oraz artyści z grupy Leopolis, którzy wystąpili w programie cyrkowo – kabaretowym dla dzieci. Dla dzieci organizatorzy zapewnili również bezpłatny dmuchany park zabaw.

Biłgorajski Oddział Koła Diabetyków podczas trwania turnieju dla zainteresowanych prowadził badania poziomu cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Za przygotowanie oprawy plastyczno – historycznej Turnieju Wsi 2018 oraz stoisko animacyjne dla dzieci dziękujemy Sołectwu Dereźnia Zagrody i Szkole Podstawowej w Dereźni.

Dziękujemy pani Sołtys Krystynie Różańskiej, panu Radnemu Stanisławowi Kubikowi oraz Mieszkańcom Okrągłego za wszelką pomoc przy organizacji Turnieju Wsi.

• Niech żyje bal... XIV Turniej Wsi w Okrągłym