Biłgorajska Nuta w Dylach

2018-06-17

W niedzielne popołudnie 17 czerwca 2018 r. w małej urokliwej wioseczce Dyle, przy parku nad stawem, już po raz dziewiąty odbył się Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”. Organizatorem festiwalu jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Dyl.

Celem festiwalu jest promocja kultury ludowej, regionalnych strojów, śpiewu i muzyki, twórczości ludowej i biłgorajskich potraw oraz integracja społeczności lokalnej. Podczas festiwalu prezentowane są także tradycje sobótkowe. Festiwal w Dylach jest okazją do spotkania z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi oraz poznawania folkloru innych regionów Polski, głównie muzyki ludowej i jej inspiracji folkowych.

Festiwal każdego roku gromadzi mieszkańców gminy Biłgoraj i okolic, a w tym roku do Dyl zawitali wyjątkowi goście. Na festiwal przybyli Europoseł Krzysztof Hetman, Poseł na Sejm RP i Przewodniczący Klubu Poselskiego PSL Władysław Kosiniak - Kamysz, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości Marceli Niezgoda, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Artur Habza. W spotkaniu uczestniczyły również przedstawicielki posłanek na Sejm RP. Poseł Agatę Borowiec reprezentowała Joanna Ostasz, a od poseł Genowefy Tokarskiej przybyła Sylwia Ciecierska. Festiwal odwiedzili również księża, proboszczowie gminnych parafii: ks. Marek Kuśmierczyk, ks. Piotr Sobczuk i ks. Kanonik Józef Bednarski, pani  Skarbnik Gminy Biłgoraj Małgorzata Kozłowska, Dyrektor GOPS Marzena Mroczkowska, Radni i Sołtysi Gminy Biłgoraj i Dyrektorzy szkół – Małgorzata Wasilewska i Waldemar Zajączkowski.

Na scenie w Dylach prezentowały się gminne zespoły śpiewacze. Wystąpił  Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, zespół „Czeremcha” z Gromady, „Zorza” z Dereźni, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, zespół KGW z Dąbrowicy, „Stok” z Hedwiżyna, „Więź” z Soli i „Polne Kwiaty” z Dyl. Zaśpiewał również Jakub Nizio. W Dylach oczywiście nie mogło zabraknąć biłgorajskiego muzykowania, zagrały więc obydwie gminne kapele - Kapela Ludowa „Krążałka” i zespół folkowy „Podkowa”.

Prawdziwą gratką dla koneserów dobrej muzyki folkowej był energetyczny koncert kapeli folkowej „Jędrusie”. Na scenie w Dylach zabrzmiały więc mocne dźwięki gitary solowej połączone z folkowym charakterem instrumentów dętych i akordeonu, a wokalista czarował publiczność głosem. Muzycy przywieźli ze sobą klimat folkloru Gór Świętokrzyskich. Na zakończenie zabawę plenerową poprowadził zespół Face Love.

W klimat wieczoru sobótkowego wprowadziło widowisko plenerowe. W malowniczym parku przy stawie odbył się spektakl pt. „Baśń Nocy Świętojańskiej” przygotowany przez teatrzyk szkolny z Woli Dereźniańskiej pod kierunkiem pani Ani Przytuły – Gol i Moniki Kowal. Młodzi aktorzy przypomnieli, dawniej powszechnie obchodzone przez ludy słowiańskie, tradycje sobótkowe. Było to radosne święto ognia i wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości i miłości. Młodziutkie dziewczynki w strojach biłgorajsko – tarnogrodzkich i kwietnych wiankach na głowach tańcem i pięknymi pieśniami oczarowały dylańską publiczność, a pływające w stawie wianki dodały wieczorowi magii, nastroju i romantyczności.

Twórcy ludowi z Bukowej poprowadzili pokazy ginących zawodów. Można było oglądać przy pracy łubiarza (Tadeusz Małysza)i łyżkarza (Antoni Frączek). Panie w tym czasie przędły lniane nici (Czesława Myszak i Hanna Głowa) i prowadziły warsztaty wicia wianków (Celina Zygmunt).

W edukacyjnej Zagrodzie Mlecznej u Zawadzkiej można było nauczyć się dojenia krowy oraz poznać tajniki produkcji masła i sera. Przy okazji można było tych naturalnych specjałów popróbować.

Tradycyjne smaki biłgorajskie, czyli pyszności kuchni regionalnej oferowało Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy. I chociaż kramy uginały się pod ciężarem smakołyków nic się nie zmarnowało, bo tłumek łasuchów nie odstępował stoiska aż do wyczerpania zapasów. Świadczy to o wyjątkowym kunszcie kulinarnym biłgorajskich gospodyń.

Na dzieciaki czekał darmowy dmuchany park zabaw, który cieszył się nie gasnącą popularnością, o czym najlepiej świadczyły roześmiane dziecięce buzie.

Biłgorajski Oddział Koła Diabetyków poprowadził badania cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dziękujemy Paniom za tą współpracę, bo wielu uczestników naszych imprez plenerowych bardzo chętnie korzysta z tych możliwości badania.

Catering dla wszystkich uczestników imprezy zapewniała Pizzeria Safari z Soli. Dziękujemy Pani Kasi i Arturowi Kościelskim za współpracę.

Szczególne podziękowania kierujemy do Mieszkańców Dyl za wszelką pomoc włożoną w organizację festiwalu i okazaną gościnność. Dziękujemy Radnej i Sołtys Gminy Biłgoraj pani Wiesławie Mazurek, panu Kamilowi Mazurkowi, panu Jerzemu Lipińskiemu, pani Agacie Bielak, panu Adamowi Torzewskiemu, pani Marysi Kiszniewskiej i wszystkim pozostałym.

Serdeczne podziękowania za życzliwość i wsparcie kierujemy do Państwa Teresy i Czesława Obszyńskich Ciastkarnia Obszyńscy w Biłgoraju i pana Bogdana Kity z Dyl.

• Biłgorajska Nuta w Dylach