Dożynki Gminno – Parafialne 2018 w Okrągłym

2018-08-26

Dożynki Gminno – Parafialne w Okrągłym były wyjątkowe. Upłynęły w strugach ulewnego deszczu. Załamanie pogody sprawiło, że chyba po raz pierwszy w historii gminnych dożynek, nie udało się przeprowadzić korowodu dożynkowego. A wielka szkoda, bo parada delegacji wieńcowych w barwnych strojach ludowych, reprezentujących 14 sołectw gminy Biłgoraj i prezentujących przepiękne wieńce i bogato ozdobione dożynkowe chleby jest pięknym zwyczajem i niecodziennym widowiskiem.

Święto Plonów, to największe w roku święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu. Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Poświęcone tegorocznym zbiorom są okazją do podziękowania Bogu za plony i prośbą o jeszcze lepszy urodzaj w przyszłym roku.

Najważniejszymi symbolami święta plonów są dożynkowe wieńce, misternie uwite z kłosów żyta, owsa, pszenicy i gryki, przyozdobione kwiatami, ziołami i owocami z sadów, pól, łąk i przydomowych ogródków oraz wypieczone pachnące chleby. Niestety w tym roku niesprzyjająca aura nie pozwoliła ich należycie wyeksponować.

Dożynki w Gminie Biłgoraj odbyły się 26 sierpnia, w piękne Święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Przybyły na nie poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Soli, Hedwiżyna i Dereźni, poczet sztandarowy PSL i 14 delegacji wieńcowych, reprezentujących poszczególne sołectwa gminy Biłgoraj. W tym delegacja wieńcowa gospodarzy tegorocznych dożynek Okrągłego i Korczowa, delegacja wieńcowa z Bidaczowa, Bukowej, Ciosmów, Dąbrowicy, Dereźni, Dyl, Gromady, Hedwiżyna, Korytkowa Dużego, Nadrzecza, Rudy Solskiej, Smólska i Soli. Starostami dożynek 2018 byli pani Agnieszka Różańska z Okrągłego i pan Sławomir Malec z Korczowa.

Uroczystość rozpoczęła msza święta dożynkowa sprawowana przez ks. Dziekana Witolda Batyckiego, w asyście ks. Krzysztofa Górniaka i ks. Kapelana Krzysztofa Gajewskiego, ze słowem Bożym wygłoszonym przez Kapelana Rolników, ks. Józefa Bednarskiego i z oprawą muzyczną pana organisty Ireneusza Pietrzniaka, Orkiestry Dętej z Obszy oraz zespołu śpiewaczego „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Podczas mszy św. kapłan poświęcił wieńce i odbył się obrzęd przekazania chleba gospodarzowi gminy Biłgoraj, Wójtowi Wiesławowi Różyńskiemu.

Program artystyczny rozpoczął się koncertem Orkiestry Dętej z Obszy pod batutą pana Michała Gizy. Następnie na scenie prezentowały się zespoły śpiewacze i gminne kapele. Wystąpił zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, „Jarzębina” z Bukowej, „Zorza” z Dereźni, „Czeremcha” z Gromady, zespół śpiewaczy KGW z Dąbrowicy, „Stok” z Hedwiżyna, „Polne kwiaty” z Dyl, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, „Więź” z Soli, zespół śpiewaczy z Bidaczowa oraz Chór z Korytkowa Dużego. Z koncertem wystąpił zespół folkowy „Podkowa” i Kapela Ludowa „Krążałka”. Na zakończenie części artystycznej zagrała Kapela Podwórkowa „FAKIRY”, a wieczorem zespół „FACE LOVE”.

Zgodnie z tradycją dożynkową odbył się konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, który w tym roku wygrała delegacja wieńcowa z Dereźni (wieniec uwity przez zespół „Zorza”),  drugą nagrodę zdobyło „Moje Nadrzecze”, a trzecią delegacja z Okrągłego i Korczowa (wieniec uwity przez zespół „Sąsiadeczki”. Komisja przyznała też 3 wyróżnienia: dla delegacji wieńcowej z Hedwiżyna, Bidaczowa i Soli. Wieńce oceniały panie Dorota Skakuj, Dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Ludwika Dolina, wieloletni instruktor w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu i Irmina Ziętek, instruktor GOK w Biłgoraju.

Ponadto można było obejrzeć wystawkę dawnych sprzętów, przygotowaną przez mieszkańców Okrągłego, wystawę płodów rolnych, przygotowaną przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, odwiedzić Zagrodę Mleczną u Zawadzkiej i popróbować, domowego chleba ze świeżo ubitym masłem i twarogiem oraz popróbować lokalnych przysmaków przy stoisku kulinarnym przygotowanym przez Stowarzyszenie „Dąb” z Ciosmów. Dzięki Biłgorajskiemu Oddziałowi Koła Diabetyków można było skorzystać z badania cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Twórcy ludowi z Bukowej poprowadzili pokazy ginących zawodów i umiejętności: struganie łubów – Tadeusz Małysza, wyrób drewnianych łyżek – Antoni Frączek, przędzenie lnianych nici – Czesława Myszak i Hanna Głowa, wicie wianków – Cecylia Zygmunt z wnuczkami. Przygotowano również atrakcje dla dzieci.

Organizatorem Dożynek Gminno – Parafialnych w Okrągłym był Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Okrągłego.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji dożynek kierujemy do pani Sołtys Okrągłego Krystyny Różańskiej, pana Radnego Rady Gminy Biłgoraj Stanisława Kubika i zespołu „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Za wsparcie rzeczowe i finansowe dziękujemy panu Lechowi Różańskiemu – Zakład Instalatorstwa Elektrycznego w Okrągłym, panu Zbigniewowi Czarnemu – Przedsiębiorstwo Apis w Biłgoraju i panu Leszkowi Sokołowskiemu.

• Dożynki Gminno – Parafialne 2018 w Okrągłym