Święto Kobiet w Starym Bidaczowie

2019-03-02

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest od 1910 r. w dniu 8 marca. Jest to wyjątkowa okazja żeby pamiętać o kobietach i docenić ich znaczącą rolę w społeczeństwie, okazja do złożenia życzeń i wręczenia kwiatów, czy upominków.

W gminie Biłgoraj gdzie tak wiele kobiet zrzeszonych jest w zespołach śpiewaczych i stowarzyszeniach, działających aktywnie na rzecz promocji naszej gminy, również jest to najlepszy czas żeby im za to podziękować i złożyć najserdeczniejsze życzenia.

W ostatnią sobotę karnawału 2 marca, na kilka dni przed przypadającym oficjalnie Dniem Kobiet, już po raz kolejny zorganizowano Gminny Dzień Kobiet na Ludowo w Starym Bidaczowie.

Na wydarzenie zaprosili Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zespół Śpiewaczy z Bidaczowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna i Szkoła Podstawowa w Starym Bidaczowie.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy gminy Biłgoraj, w tym członkowie działających na terenie gminy zespołów ludowych i stowarzyszeń, gminne władze samorządowe, radni i sołtysi gminy Biłgoraj, dyrektorzy szkół, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy.

Uroczystości rozpoczął Wiesław Różyński Wójt Gminy Biłgoraj, który powitał przybyłych i wspólnie z honorowym gościem spotkania Krzysztofem Hetmanem Posłem do Parlamentu Europejskiego złożyli zgromadzonym Paniom najserdeczniejsze życzenia. Wszystkie panie zostały obdarowane kwiatami, a dodatkową miłą niespodzianką był wielki tort, którym obydwaj Panowie częstowali uczestników wydarzenia.

Na program artystyczny dedykowany Paniom złożył się spektakl „Separacja”, koncert „Panowie dla Pań” oraz występ gospodarzy i gości, czyli Zespołu śpiewaczego z Bidaczowa i zespołu „Za horyzontem” z Zawadki. Po poczęstunku do tańca zaprosił wszystkich zespół ORINOKO.

Farsa „Separacja” w wykonaniu artystów Sceny „RODE” jest opowieścią o nauczycielskim małżeństwie, które przeżywszy ze sobą ćwierć wieku wkroczyło w fazę nieuchronnego kryzysu. Bohaterowie Joanna i Patryk, w których wcielili się Monika Chrzanowska i Mariusz Marczyk, wystawiają sobie rachunki za przeżyte razem lata. Zarzuty śmieszne i banalne, ale wobec nie dających się okiełznać emocji prowadzące do podjęcia decyzji o separacji. Były to dwie godziny śmiechu i doskonałej zabawy dla zgromadzonych widzów. Po spektaklu odbyła się promocja książek Mariusza Marczyka „Z psalmami w góry” i „Portret Lizy”, która również cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W koncercie „Panowie dla Pań” zaprezentowała się męska część zespołów śpiewaczych. Wystąpili panowie z zespołu „Więź” z Soli i z zespołu „Zorza” z Dereźni, a w imieniu wszystkich Radnych Gminy Biłgoraj muzyczny upominek wszystkim paniom zadedykował Marek Małysa. Imprezę poprowadził Jerzy Odrzywolski.

• Święto Kobiet w Starym Bidaczowie