Festiwalowe eliminacje w Muzeum Wsi Lubelskiej

2019-05-26

26 maja w słoneczne niedzielne popołudnie w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się Eliminacje Wojewódzkie 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Wojewódzki Przegląd poprzedziły przesłuchania powiatowe i regionalne, które odbyły się w Suścu, Włodawie,  Obszy, Paszenkach, Rykach, Urzędowie, Żółkiewce, Rejowcu, Janowie Lubelskim, Drelowie i Lublinie. Wzięło w nich udział łącznie 88 zespołów śpiewaczych, 7 instrumentalistów, 43 śpiewaków i 11 grup w kategorii Duży-Mały. Do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych zakwalifikowało się 18 zespołów śpiewaczych, 2 instrumentalistów, 8 śpiewaków i 6 grup Duży-Mały.

Wszystkich wysłuchała komisja w składzie Prof. dr hab. Jan Adamowski – UMCS, konsultant WOK w Lublinie, dr Janina Biegalska – Urząd Marszałkowski w Lublinie i mgr Andrzej Sar – gł. instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny WOK w Lublinie, która postanowiła nominować do udziału w 53. OFKiŚL w Kazimierzu 6 zespołów śpiewaczych, 2 instrumentalistów, 4 śpiewaków solistów i 4 wykonawców w kategorii Duży - Mały.

Powiat biłgorajski reprezentowali: Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół „Dorbozianki” z Dorboz, „Zamszanki” z Zamchu i Krystyna Blacha z Rudy Solskiej z Kasią Rączka w kategorii Mistrz – Uczeń.

Na finał 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, który odbędzie się w dniach 27 – 30 czerwca zakwalifikowali się: Krystyna Blacha z Kasią Rączką i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej (gmina Biłgoraj) oraz zespół „Zamszanki” z gminy Obsza.

Najserdeczniejsze gratulacje!

• Festiwalowe eliminacje w Muzeum Wsi Lubelskiej