Turniejowy Czar Par 2019

2019-06-02

W niedzielę do Okrągłego zawitało niezwykłe towarzystwo. Przybyli Piękna i Bestia, Shrek i Fiona, Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, Kopciuszek z Księciem, Pszczółka Maja z Guciem oraz wiele innych barwnych postaci. Wyobraźnia mieszkańców Gminy Biłgoraj nie miała granic. Było barwnie, z rozmachem i na wesoło. Tak właśnie 2 czerwca wyglądała parada siedmiu sołectw Gminy Biłgoraj podczas XV Turnieju Wsi w Okrągłym.

Tegoroczny Turniej Wsi odbywał się pod hasłem Czar Par. Stąd też na boisku w Okrągłym gościły znane postacie z filmów , bajek i literatury. Przeważały oczywiście te najsympatyczniejsze bajkowe, ale przybyli też górale ze znanym zbójnikiem Janosikiem i jego ukochaną Maryną oraz Zosia z Panem Tadeuszem.

Jak co roku mieszkańcy gminy Biłgoraj nie zawiedli, a wręcz spisali się jak zwykle na medal. To właśnie dzięki nim ta impreza się odbywa i stała się wizytówką kulturalną naszej gminy. To oni dają przykład zaangażowania, pomysłowości i integracji we wspólnym działaniu, potrafiąc się przy tym dobrze bawić i jednocześnie sprawić radość innym uczestnikom wydarzenia. Uginające się od pyszności stoiska regionalne oraz kolorowe kostiumy zawodników najlepiej świadczą o klimacie turnieju sołectw w Okrągłym. Stąd też impreza ta cieszy się zazwyczaj dużą frekwencją publiczności. Oprócz mieszkańców okolicznych wsi i mieszkańców Biłgoraja przybyło również wielu gości z zewnątrz. Wszystkich serdecznie powitał gospodarz Gminy Biłgoraj Wójt Wiesław Różyński.

W Turnieju Wsi 2019 zaprezentowało się 7 drużyn: Ciosmy, Dąbrowica, Dereźnia Solska, Dereźnia Zagrody, Gromada, Korczów i Okrągłe. Drużyny rywalizowały o prymat najlepszego sołectwa w dziedzinie kulinariów i w konkurencjach turniejowych. Najlepiej wypadli w tym roku mieszkańcy Korczowa wygrywając nagrodę główną turnieju i mieszkańcy Ciosmów, których stoisko kulinarne zdobyło najwięcej punktów komisji.

Nad przebiegiem Turnieju Wsi 2019 czuwały dwie komisje, które oceniały wysiłki i zmagania poszczególnych sołectw. W komisji kulinarnej pracowali Monika Dominik, Stefan Krauz i Andrzej Klucha, natomiast konkurencje turniejowe oceniały Ewa Maciocha, Bożena Bednarczuk i Grażyna Skrzydłowska.

Na konkurencje turniejowe składały się prezentacje artystyczne, czyli parada drużyn, pokaz tańca, scenka rodzajowa i konkurs plastyczny dla dzieci oraz konkurencje sprawnościowe na torach.            W punktacji ogólnej na podium tuż po Korczowie ulokowała się Dąbrowica, a trzecią nagrodę turnieju wywalczyła Gromada. W konkursie kulinarnym obok Ciosmów na drugim miejscu uplasowała się Gromada, a dwie równorzędne trzecie nagrody przypadły Dereźni Zagrody i mieszkańcom Korczowa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim drużynom za udział w Turnieju Wsi, a zwycięzcom gorąco gratulujemy!

W ramach Turnieju Wsi zorganizowana została akcja charytatywna dla Mateuszka. Odbyła się w postaci licytacji przedmiotów, kiermaszu ciast, działania „przygarnij misia” i zbierania datków do puszek przez wolontariuszy Caritas. W akcję zaangażowali się głównie mieszkańcy Korczowa, natomiast pozostali uczestnicy imprezy wykazali się wielkim sercem nie szczędząc pieniędzy dla ratowania zdrowia chorego dziecka.

Dla wszystkich dzieci uczestniczących w wydarzeniu, organizatorzy zapewnili darmowy dmuchany plac zabaw i animacje w tle, które poprowadziła grupa Familijka. Gwiazdą wieczoru był Janusz Laskowski z zespołem Kolorowe Jarmarki - Być razem blisko, a do tańca zagrali DJ NIELO i zespół MIGLANC.

Biłgorajskie Koło Diabetyków zadbało o profilaktykę zdrowotną uczestników wydarzenia dokonując pomiarów cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi, natomiast zdrowe odżywianie oraz kontrolę wagi wraz z pomiarami tkanki tłuszczowej propagowała firma Herbalife. KGW z Aleksandrowa zaproponowało natomiast specjały regionalne kuchni aleksandrowskiej.

Patronatem medialnym Turniej Wsi objęło Katolickie Radio Zamość, Nowa gazeta biłgorajska oraz portale bilgorajcom.pl oraz bilgorajska.pl.

Organizatorem wydarzenia w Okrągłym byli Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Pizzeria Safari oraz Mieszkańcy Okrągłego i Korczowa.

• Turniejowy Czar Par 2019