X Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" w Dylach

2019-06-16

16 czerwca w urokliwej wioseczce Dyle odbył się X Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”. Festiwal służy promocji twórczości lokalnej, pieśni i muzyki biłgorajskiej, ludowych strojów, tradycyjnych rzemiosł oraz lokalnych potraw, czyli wszystkiego co jest najpiękniejsze w kulturze ziemi biłgorajskiej. W tym roku festiwal połączono z obchodami Święta Ludowego, święta wsi polskiej i jej mieszkańców. Wszystkich uczestników i gości w imieniu Wójta Gminy Biłgoraj Wiesława Różyńskiego powitał zastępca wójta Wojciech Dziduch.

Na scenie w Dylach zaprezentowali się młodzi artyści, uczniowie szkół z terenu gminy Biłgoraj, gminne zespoły śpiewacze oraz kapele ludowe. Wśród młodych wykonawców wystąpił Sebastian Omiotek, uczeń ZS w Soli, laureat szkolnego konkursu talentów, zespół dziewczęcy ze SP w Starym Bidaczowie oraz zespół „Rudzianeczki” ze SP w Woli Dereźniańskiej. Prezentacje gminnych zespołów śpiewaczych otworzył zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” i Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej. Następnie wystąpił zespół gospodarzy, czyli „Polne Kwiaty” z Dyl, zespół „Więź” z Soli, „Lawenda” ze Smólska, zespół KGW z Dąbrowicy, zespół „Zorza” Dereźni i „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego. Gościnnie wystąpiła Folklorystyczna Grupa „Pokolenia” działająca przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Przepiękne stroje oraz umiejętności taneczne i wokalne tancerzy Pokoleń wzbudziły niekłamany zachwyt i aplauz widowni. Na festiwalu nie mogło oczywiście zabraknąć kapel ludowych. Ze sceny rozbrzmiała więc muzyka ludowa w wykonaniu trzech kapel, z nieodległych wprawdzie, ale różnych kulturowo  regionów. Dla festiwalowych gości zagrała Kapela Ludowa „Krążałka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Kapela „Uroczysko” z Krasnegostawu oraz Kapela „Brzózanie” z Brzózy Królewskiej. Kapele koncertowały do późnego wieczora i porwały uczestników festiwalu do tańca.

Twórcy ludowi poprowadzili warsztaty ginących rzemiosł i umiejętności. Można było poznać proces wykonywania biłgorajskich sit, począwszy od strugania łubów poprzez oprawianie siatek w łuby, aż do powstania gotowego sita. Panie natomiast prowadziły warsztaty wicia wianków i przędzenia nici na kądzieli. Smaki biłgorajskie zapewniło stoisko regionalne przygotowane przez Chór z Korytkowa Dużego. Można się tam było pokrzepić zarówno pierogami, chłodnikiem, słodkimi wypiekami, jak i lokalnymi napitkami. Dla dzieci organizatorzy zapewnili darmowy dmuchany park zabaw i animacje. Barwnie ubrane panie animatorki poprowadziły dla dzieci różnorodne zabawy, jak np. skręcanie balonów, puszczanie baniek mydlanych, czy malowanie twarzy. Badania profilaktyczne dla dorosłych, czyli pomiary cukru cholesterolu i trójglicerydów we krwi wykonywały panie z Biłgorajskiego Oddziału Koła Diabetyków. Organizatorem festiwalu jest Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i Mieszkańcy Dyl.

• X Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" w Dylach