Postaw na Rodzinę!

2019-06-23

Już po raz czwarty w Dąbrowicy odbył się Piknik Tradycja i Współczesność. W tym roku zorganizowany 23 czerwca pod hasłem Postaw na Rodzinę! zjednoczył na placu przy hydroforni uczniów, rodziców i nauczycieli SP w Dąbrowicy oraz mieszkańców Dąbrowicy, okolicznych miejscowości i gości.

Celem Pikniku w Dąbrowicy jest aktywizacja i integracja środowiska lokalnego. Pomysłodawcą i głównym organizatorem tego wydarzenia jest Sołtys i Radny tej miejscowości pan Wiesław Maciocha, a przy organizacji wydarzenia współpracowały stowarzyszenia i instytucje działające w Dąbrowicy, takie jak OSP, LZS i KGW, Szkoła Podstawowa i Filia Biblioteczna oraz Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Wójta Gminy Biłgoraj w konkursie ofert na realizację zadania publicznego oraz wielu prywatnych sponsorów.

Plac przy hydroforni wypełniły kolorowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, zorganizowano wystawę maszyn i ciągników rolniczych oraz paradę motocykli. Największą atrakcją okazał się jednak po prostu wóz strażacki, ponieważ każdy mały chłopiec marzy, żeby zostać w przyszłości strażakiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także symulator dachowania.

Wśród dodatkowych atrakcji były też zorganizowane pokonkursowe wystawy prac plastycznych „Dawna Dąbrowica”, „Tradycja i Współczesność - Postaw na Rodzinę”, „Nasze dziedzictwo - kapliczki i krzyże przydrożne Dąbrowicy i Kolonii Sól” wykonanych przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej wraz z rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem nagród laureatom. Rodziny rywalizowały ze sobą na torach w wielu ciekawych konkurencjach sprawnościowych, a na zwycięzców konkursów czekały atrakcyjne nagrody. Dużym powodzeniem cieszyła się też przygotowana przez organizatorów zabawa fantowa z wieloma cennymi nagrodami. Główne nagrody loterii to 2 rowery ufundowane przez państwo Teresę i Czesława Obszyńskich i Waldemara Paczosa. Natomiast stoisko regionalne przygotowane przez dąbrowickie gospodynie przyciągało łasuchów widokiem lokalnych smakołyków.

Piknikową scenę zajęły najpierw dzieci. Program artystyczny przygotowany przez uczniów podstawówki to barwne występy muzyczne, taneczne i scenki teatralne. Młodzież ujawniła przy tym wszystkie swoje talenty, które z przyjemnością podziwiali zarówno rodzice jak i przybyli na wydarzenie goście. W repertuarze ludowym zaprezentował się również lokalny zespół KGW oraz Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej z towarzyszeniem Kapeli Podwórkowej „Wygibusy” z Biłgoraja. Z koncertem wystąpiły siostry Magda i Martyna Koman oraz Kapele „Wygibusy”  i „Pawlaki”. Wieczorem do tańca pod gwiazdami zaprosił wszystkich zespół FACE LOVE.

• Postaw na Rodzinę!