Warsztaty kulinarne i muzyczne w Ciosmach

2019-07-29

W dniu 27 lipca 2019 r. w remizie OSP w Ciosmach odbyły się kulinarne i muzyczne warsztaty dla mieszkańców w ramach projektu grantowego „Tradycje kulinarne i muzyczne Gminy Biłgoraj”. Celem projektu jest zachowanie i kultywowanie tradycji i kultury biłgorajskiej poprzez organizację warsztatów promujących lokalne dziedzictwo kulinarne i muzyczne Gminy Biłgoraj. Realizatorem zadania jest Stowarzyszenie „Dąb” w Ciosmach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju.

Podczas warsztatów kulinarnych mieszkanki Ciosmów gotowały tradycyjne potrawy, na bazie przepisów swoich mam i babć.  Te pyszności, zapamiętane z rodzinnych domów smaki dzieciństwa, to przede wszystkim kulasza i gołąbki z kaszy gryczanej z grzybami. Podczas zajęć warsztatowych nie mogło oczywiście zabraknąć pieczenia pieroga biłgorajskiego i przygotowania bigosu. Panie piekły też  karkówkę i oczywiście smażyły domowy smalec.

Warsztaty kulinarne poprowadziła pani Elżbieta Ciosmak, znana zarówno z doskonałej kuchni, jak i kultywowania tradycji kulinarnych. Kiedy bigos dochodził na patelni, a pierogi gryczane jeszcze piekły się w piekarniku, można już było degustować kulaszę i gołąbki. Wszystkich pozostałych potraw można było popróbować podczas XIII Lata na Żurawinowym Szlaku w Ciosmach.
W ramach relaksu, po intensywnym gotowaniu w kuchni, odbyły się warsztaty muzyczne, które poprowadził instruktor Jerzy Odrzywolski. Oprócz nauki śpiewania piosenek ludowych przy akordeonie, zapoznał uczestników warsztatów z tradycyjnymi biłgorajskimi instrumentami ludowymi, z ich historią, budową i brzmieniem. Zarówno suka biłgorajska jak i oktawki zafascynowały uczestników warsztatów, a szczególnie dzieci, które koniecznie musiały spróbować swoich sił w nauce gry na tych rzadko spotykanych instrumentach.
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objęte PROW na lata 2014-2020.

• Warsztaty kulinarne i muzyczne w Ciosmach