Gminne Święto Plonów 2019 w Gromadzie

2019-09-01

Dożynki Gminno-Parafialne, staropolskie święto plonów i rolników, odbyły się w dniu 1 września 2019 r. w Gromadzie.

Tradycyjnym elementem otwierającym każde dożynki jest korowód, który tym razem poprowadziła Orkiestra Dęta z Potoka Górnego pod batutą kapelmistrza Stanisława Stępnia. Za muzykami z orkiestry maszerowały poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego, OSP w Bukowej, OSP w Dereźni, OSP w Soli oraz OSP w Dąbrowicy, a za nimi starostowie dożynek: Radosław Stręczywilk Sołtys Gromady z żoną Magdaleną Przewodniczącą KGW w Gromadzie, gospodarze Gminy Biłgoraj Wójt Wiesław Różyński z małżonką i Przewodniczący Rady Gminy Biłgoraj Jan Majewski, którzy prowadzili 14 delegacji wieńcowych. Na uroczyste święto plonów swoje wieńce przygotowali mieszkańcy urokliwych miejscowości z terenu Gminy Biłgoraj: Bukowej, Korytkowa Dużego, Gromady i Majdanu Gromadzkiego, Hedwiżyna, Dyl, Dąbrowicy, Smólska, Korczowa i Okrągłego, Soli, Bidaczowa, Nadrzecza, Dereźni, Rudy Solskiej oraz Ciosmów.

Korowód witał gospodarz dożynek Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, księża proboszczowie gminnych parafii oraz honorowi goście dożynkowi. Po złożeniu wieńców, na scenie została odprawiona uroczysta Msza Święta dziękczynna, koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Kanonika dziekana Jerzego Kołtuna, z udziałem ks. Marka Kuśmierczyka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie i ks. Kanonika  Krzysztofa Gajewskiego, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym. Oprawę muzyczną Mszy Świętej zapewniła Orkiestra Dęta i zespoły śpiewacze „Czeremcha” z Gromady i „Zorza” z Dereźni.

Przybyłych gości powitał gospodarz dożynek Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który dziękował nie tylko rolnikom, ale również tym, którzy mądrze korzystają z bogactwa Gminy Biłgoraj – przedsiębiorcom, społecznikom oraz mieszkańcom, którzy w życiu codziennym dbają o otaczających ich ludzi oraz przyrodę. Wiesław Różyński nawiązał również do rocznicy wybuchu II wojny światowej:

W 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej pamiętamy o ofierze i walce mieszkańców wsi podbiłgorajskiej, o bohaterstwie chłopów w oddziałach partyzanckich Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, o tragedii ludzkiej, która dotknęła miliony istnień, w tym setki tysięcy ówczesnych mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej, o wywózkach, obozach przesiedleńczych, morderczej drodze w nieznane i robotach przymusowych w III Rzeszy. Z okazji rocznicy wybuchu wojny składamy hołd naszym pradziadkom, dziadkom i ojcom za ich odwagę i niezłomną walkę o niepodległą Polskę, a także pielęgnujemy pamięć o ich cierpieniach.

Nieodłącznym elementem święta plonów jest kultywowanie staropolskiego zwyczaju sypania ziarnem na szczęście przez Starostów Dożynkowych i Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Komisja Konkursowa, w skład której weszła Dorota Skakuj, Ludwika Dolina oraz Irmina Ziętek, po obejrzeniu wszystkich wieńców przyznała nagrody dla delegacji wieńcowych. Spośród 14 wieńców najbardziej wyróżniał się wieniec z Gromady, który zdobył  I nagrodę,  II miejsce – otrzymał wieniec z Soli, a III miejsce – z Nadrzecza. Wyróżnione zostały wieńce z Bukowej, Dąbrowicy oraz z Korytkowa Dużego. Wszystkie delegacje otrzymały nagrody pieniężne.

Na dożynkach w Gromadzie nie zabrakło także radosnego świętowania, do którego zachęcały występy artystów na scenie. Część artystyczną rozpoczęła koncertem Orkiestra Dęta z Potoka Górnego, po której na scenie zaprezentowały się gminne zespoły śpiewacze: "Moje Nadrzecze" z Nadrzecza, "Stok" z Hedwiżyna, "Jarzębina" z Bukowej, "Zorza" z Dereźni, "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego, "Czeremcha" z Gromady, "Polne kwiaty" z Dyl, zespół KGW z Dąbrowicy, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Chór z Korytkowa Dużego, Zespół Śpiewaczy z Bidaczowa i Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej z zespołem „Rudzianeczki”. Ludowym repertuarem do tańca zagrzewały gości Kapela Ludowa „Krążałka” oraz Góralska Kapela Marcina Pokusy. Wieczorem do wspólnej zabawy zachęcał licznych gości DJ DOMIN oraz zespół 4HEAVEN.

Wiele ciekawego działo się także poza sceną. Najmłodsi mogli spędzić czas przy darmowych dmuchańcach i animacjach z Grupą „Familijka”. Dorośli mogli obejrzeć i posmakować wystawy płodów rolnych, przygotowanej przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Biłgoraju, były także stoiska promocyjne Gminy Biłgoraj i LGD "Ziemia Biłgorajska" z darmowymi gadżetami, wystawa rękodzieła Dziennego Domu „Senior+” w Bukowej oraz prezentacja Koła Łowieckiego „Leśnik”.  W Biłgoraju, Biłgorajski Oddział Koła Diabetyków przeprowadzał badania cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Organizatorami Dożynek Gminno-Parafialnych w Gromadzie  byli: Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju i przede wszystkim nie szczędząc czasu, trudu  i zaangażowania Mieszkańcy Gromady i Majdanu Gromadzkiego. Dziękujemy Im wszystkim za organizację i przygotowanie Gminnego Święta Plonów 2019, za ciepłe przyjęcie i okazaną gościnność.

• Gminne Święto Plonów 2019 w Gromadzie