Piknik Historyczny Brodziaki 2019

2019-09-29

Niezapomniana atmosfera jesiennego pikniku rodzinnego, gościnny klimat, urokliwy plac piknikowy nad rzeką Czarną Ładą, konkursy, prelekcje historyczne, wystawy o regionie, charytatywny kiermasz wypieków, grochówka wojskowa, wieczorne śpiewy przy ognisku, a przede wszystkim możliwość dotknięcia i obejrzenia historii… To wszystko i wiele więcej można było przeżyć na VI Pikniku Historycznym w Brodziakach, który odbył się 29 września 2019 r. na placu przy leśniczówce.

Organizatorzy imprezy – Ochotnicza Straż Pożarna w Brodziakach, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Konrada Bartoszewskiego ps. „Wir” z Biłgoraja oraz Wójt Gminy Biłgoraj – zapewnili licznie przybyłym gościom wiele atrakcji na placu, a także podczas widowiska historycznego pt. „Historia Wira”.

Na malowniczym placu można było zobaczyć stare zdjęcia z terenu Gminy Biłgoraj, piękne prace przestrzenne, przygotowane przez uczniów szkół w ramach konkursu na architekturę drewnianą Gminy Biłgoraj, pośpiewać piosenki przy ognisku przy akompaniamencie Juliana Pawlichy, zobaczyć piękne prace zrobione przez seniorów z Dziennego Domu Seniora „Senior +” z Bukowej, zrobić pomiary cukru, zwiedzić obóz partyzancki, a także zobaczyć wystawę broni partyzanckiej, przygotowaną przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Podobnie jak rok temu, podczas pikniku odbył się Charytatywny Kiermasz Wypieków, gdzie można było zakupić pyszne ciasta, kawę i herbatę oraz grochówkę wojskową. Cały dochód ze sprzedaży tych artykułów został przeznaczony na leczenie 4-letniej Oliwki, chorej na Zespół Porażenny.

Wiele działo się także na plenerowej „scenie”, ulokowanej malowniczo pomiędzy dwoma dąbkami. Gości powitali Dominik Róg, Piotr Brodziak oraz Grzegorz Wardach. Kilka słów do przybyłych powiedział Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który wręczył również nagrody w konkursach dla dzieci – na pracę przestrzenną, fotograficznym, sprawnościowym oraz piosenki patriotycznej, a dzieci ze Szkoły Podstawowej w Smólsku przedstawiły montaż słowno-muzyczny „Wrzesień 1939”. Piękne wiersze swojego autorstwa wygłosiły Panie Ewa Bordzań oraz Janina Bielak, której historia była inspiracją do scenariusza widowiska historycznego sprzed roku. Prelekcje historyczne przedstawili Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Tomasz Książek i Jerzy Nizio ze Światowego Związku Żołnierzy AK – oddział w Biłgoraju.

Pod leśniczówką pięknie zabrzmiały również występy kapel i śpiewaków, a także dzieci ze szkół. Drugi rok z rzędu do Brodziaków przyjechał Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, a po raz pierwszy zaprezentowali się członkowie Zespołu Plejada z Księżpola. Kapela Turobińska pod kierunkiem Edyty Prokopiuk zaprezentowała piękny montaż patriotyczny, który zakończył występy sceniczne.

Jak co roku, imprezę wieńczyło widowisko historyczne, które tym razem przedstawiało najważniejsze momenty z życia legendarnego dowódcy AK Konrada Bartoszewskiego „Wira”. Inscenizację podzielono na cztery epizody, które przedstawiały organizowanie oddziału józefowskiego i zbieranie broni, odbicie Wira z posterunku w Józefowie, egzekucję rodziców i siostry Wira, a także przebicie oddziału Wira i Corda pod Osuchami w czerwcu 1944 r. Scenariusz na podstawie wspomnień, relacji i opracowań autorstwa Konrada Bartoszewskiego przygotował Dominik Róg. Wspomnienia Konrada Bartoszewskiego w tle wydarzeń przeczytał Mateusz Dudek.  W Widowisku wystąpili oprócz organizatora czyli GRH „Wir” z Biłgoraja, GRH Zamość  1920, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułk Piechoty Legionów , GRH Ordon z Łańcuta, Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii Ochrony Pogranicza, Tomaszowski Klub Miłośników Historii, GRH Ostherr, GRH Ludnosci Cywilnej z Tomaszowa Lubelskiego, dzieci ze SP w Smólsku, Ewa Bordzań, Marian Bielak oraz Bogumił Roczkowski.

• Piknik Historyczny Brodziaki 2019