Święto Niepodległości w Gminie Biłgoraj

2019-11-11

Po raz 24 mieszkańcy gminy Biłgoraj wspólnie świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zgodnie z tradycją było patriotycznie i na ludowo.  Na obchody rocznicowe złożyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, składanie wieńców pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, występy dzieci i młodzieży, zespołów śpiewaczych i ludowa potańcówka.

Przez 123 lata Polska nie istniała, ponieważ zaborcy poprzysięgli uroczyście, że nazwę „Polska” wymażą z historycznych dokumentów. Polacy pokonani i gnębieni tęsknili za wolną Ojczyzną. 11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. 11 listopada 2019 r. , w 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Mieszkańcy gminy Biłgoraj spotkali się na uroczystościach patriotycznych.

Uroczystości obchodów Dnia Niepodległości w gminie Biłgoraj rozpoczęły się w południe mszą św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i drużyny harcerskiej w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Soli, montażem patriotycznym w wykonaniu Uczniów kl. II i III SP w Soli i złożeniem wieńców przez władze samorządowe, mieszkańców Soli i młodzież szkolną pod pomnikiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Jesienna Biesiada Kulturalna w Smólsku to radosne świętowanie, które połączyło uroczystość patriotyczną z prezentacją kultury ludowej. Wzruszający występ uczniów ze SP w Smólsku i przepiękny patriotyczny koncert Kapeli Turobińskiej został przepleciony prezentacją zespołów ludowych. 15 gminnych zespołów wystąpiło w konkursie o Nagrodę im. Ireny Potockiej. W Smólsku wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej, zespół „Jarzębina” z Bukowej, zespół z Bidaczowa, „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego,  „Czeremcha” z Gromady, „Lawenda” ze Smólska, „Więź” z Soli, „Stok” z Hedwiżyna, zespół KGW z Dąbrowicy, „Zorza” z Dereźni, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza,  „Polne kwiaty” z Dyl, Chór z Korytkowa Dużego, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej i Kapela Ludowa  „Krążałka”. Wszystkie zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny. Komisja pracująca w składzie: dr Janina Biegalska Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, Andrzej Sar,  Główny Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny, Bożena Bednarczuk, Dyrektor GOK w Obszy i Ewa Maciocha, odpowiedzialna za kulturę w Gminie Aleksandrów, Radna Powiatu Biłgorajskiego Nagrodę im. Ireny Potockiej przyznała w tym roku zespołowi „Lawenda” ze Smólska, a wyróżnieniami uhonorowała: Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, zespół „Jarzębina” z Bukowej, Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej i Chór z Korytkowa Dużego.

Na zakończenie spotkania odbyła się biesiada przy stołach z poczęstunkiem i potańcówka ludowa z Kapelą „Brzózanie”.

Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Biłgoraj i Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju przy nieocenionej pomocy, za którą składamy gorące słowa szacunku, uznania i podziękowania Druhom Strażakom z OSP w Smólsku, Zespołowi „Lawenda” , Dyrektor, Szkoły Podstawowej w Smólsku, panu Markowi Sprysakowi Sołtysowi Smólska i Lucjanowi Sołtysowi Radnemu Gminy Biłgoraj. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, Przedsiębiorcom ze Smólska, Hedwiżyna i z Biłgoraja za ich wielkie serce, bezinteresowność i ofiarność.

• Święto Niepodległości w Gminie Biłgoraj