Zespół "Czeremcha" z Gromady na ZWYKACH w Warszawie

2019-11-17

Wyjątkowe wyróżnienie spotkało zespół „Czeremcha” z Gromady. Po niezwykle udanym występie na 36. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie,  zespół na zaproszenie Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie wystąpił w Teatrze Polskim podczas VI Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI. Takie wyróżnienie spotkało tylko cztery wiejskie teatry z całej Polski.

Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI na scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana to prawdziwa wizytówka nurtu teatru ludowego w kończącym się roku. Teatry te zostały wybrane na Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, który stanowi podsumowanie rocznej pracy kilkudziesięciu zespołów prezentujących się najpierw na 5 sejmikach międzywojewódzkich. Na sejmikowych spotkaniach dominują dwa typy przedstawień – widowiska obrzędowe (uscenicznienie obrzędów i zwyczajów, podań i pieśni z własnego regionu, z lokalnej kultury) oraz tradycyjne spektakle dramatyczne. Oba są zaprezentowane na scenie Teatru Polskiego. W tegorocznych Zwykach wzięły udział widowiska w pełni autorskie, wg własnego scenariusza i reżyserii, zwykle z udziałem całego zespołu.

W dniach 16 – 17 listopada w Sali kameralnej Teatru Polskiego wystawione zostały 4 spektakle reprezentujące województwa małopolskie, świętokrzyskie i lubelskie. Wystąpił Teatr Ludowy Tradycja z pow. chrzanowskiego ze spektaklem „Historia żółtej ciżemki”, Zespół „Świętokrzyskie Jodły” z pow. kieleckiego  z widowiskiem „Oczepiny”, Zespół Regionalny „Góralsko Brać”  z pow. nowotarskiego ze spektaklem „Syćko się wraca” i Zespół „Czeremcha” z Gromady pow. biłgorajski z widowiskiem „Darcie pierza pannie młodej na wiano” wg scenariusza i w reżyserii Teresy Kornik i Bożeny Rój.

Podczas festiwalu teatry wiejskie opieką reżyserską otoczył prof. Edward Wojtaszek, całość wydarzenia poprowadził Wiceprezes Zarządu TKT Jan Zdziarski, a gości powitali Janusz Majcherek  Dyrektor ds. Artystycznych Teatru Polskiego oraz prof. Lech Śliwonik Prezes Zarządu TKT w Warszawie.

Organizatorem ZWYKÓW jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal odbywa się  pod patronatem medialnym Kwartalnika SCENA – pisma poświęconego kulturze i  edukacji teatralnej.

• Zespół "Czeremcha" z Gromady na ZWYKACH w Warszawie