Jubileuszowa Biesiada Kulturalna

2022-11-14

11 listopada w Dereźni Solskiej odbyła się XXV Jesienna Biesiada Kulturalna. Mieszkańcy gminy Biłgoraj wspólnie świętowali 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się wzruszającym programem patriotycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej pt. Wolna i Niepodległa.

Tradycyjnie też odbył się Konkurs o Nagrodę im. Ireny Potockiej. Nagroda im. I. Potockiej przyznawana jest od 2009 r., w tym roku (po dwuletniej przerwie, kiedy to biesiada się nie odbyła) przyznana została po raz 12 – ty. W konkursie zaprezentowało się 12 zespołów. Na scenie w Dereźni wystąpili: zespół „Zorza” z Dereźni, zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego, „Czeremcha” z Gromady, „Jarzębina” z Bukowej, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, „Lawenda” ze Smólska, „Stok” z Hedwiżyna, zespół KGW z Dąbrowicy, „Więź” z Soli, „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza, „Polne kwiaty” z Dyl i Chór z Korytkowa Dużego. Na wstępie wszystkie zespoły wspólnie odśpiewały ulubioną piosenkę Pani Ireny „Przy starym młynie”.

Prezentacjom konkursowym przysłuchiwała się komisja w składzie: Katarzyna Figura, Anna Hawro i Michał Giza. Nagrodę im. I. Potockiej 2022 otrzymał Chór z Korytkowa Dużego. Ponadto Jury postanowiło wyróżnić: Zespół śpiewaczo – obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, zespół „Lawenda” ze Smólska, zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa i Okrągłego oraz  zespół „Moje Nadrzecze” z Nadrzecza. Komisja zarazem podkreśliła wysoki poziom wykonawczy prezentacji.

Z  koncertem RETRO, najpiękniejszych polskich piosenek z lat 20, 30 i 60-tych wystąpił Zespół Wokalny z Zamościa „Gdzie diabeł nie może”, a do tańca zaprosił  wszystkich Zespół 4HEVEN. Biesiada przy muzyce i smacznym poczęstunku przygotowanym przez Zespół „Zorza” z Dereźni trwała do późnych godzin. Była to okazja do spotkania i integracji, a liczna frekwencja i przyjazna atmosfera spotkania sprawiła, że mieszkańcy gminy radośnie spędzili ten uroczysty listopadowy dzień.

Dziękujemy Mieszkańcom Dereźni za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tego przedsięwzięcia oraz okazaną wszystkim gościnność.

• Jubileuszowa Biesiada Kulturalna