Nasze zespoły na Sejmiku w Tarnogrodzie

2024-04-29

W dniach 26 – 28 kwietnia odbył się 49. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. 15 zespołów teatralnych przyjechało z 4 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

Spektakle oceniała Rada Artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik – teatrolog, prof.dr hab. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, dr hab. Katarzyna Smyk – folklorysta, kulturoznawca, dr hab. Bożena Suchocka – reżyser.

Gminę Biłgoraj reprezentowały 2 zespoły. Zespół "Zorza" z Dereźni wystawił autorski spektakl pt. "Świenty od wszystkiego" wg scenariusza Józefy Oszajcy, a Zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego przygotował widowisko "Przy grabieniu ściółki". Obydwa zespoły zaprezentowały się znakomicie, a spektakle zostały ciepło przyjęte zarówno przez Radę Artystyczną jak i zgromadzoną publiczność.

Nagrodę w wysokości 500 zł. Marszałka Województwa Lubelskiego otzymał Zespół "Sąsiadeczki" z Korczowa i Okrągłego - za bardzo udaną teatralizację pozornie nieteatralnej i mało atrakcyjnej czynności, za stworzenie żywych, zindywidualizowanych postaci, za świetnie prowadzony naturalny dialog oraz kulturę śpiewu. Zespół "Zorza" z Dereźni otrzymał Nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w wysokości 500 zł. - za cenny obraz ludowej kultury religijnej, skupiony wokół kultu Św. Antoniego, patrona parafii, za udane wplecenie w scenariusz próśb wiernych, składających się na różnobarwną panoramę życia gromady.

Na wyniki, które z zespołów teatralnych zakwalifikują się na odbywający się jesienią sejmik ogólnopolski, trzeba jednak poczekać, aż odbędą się wszystkie z zaplanowanych sejmików międzywojewódzkich. Dopiero wówczas zostaną wybrane te najlepsze, które zostaną zaprezentowane na 41. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Kultury Teatralnej – Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne TKT Ziemi Lubelskiej.

• Nasze zespoły na Sejmiku w Tarnogrodzie